נתיב אנז"ק

נתיב אנז"ק אמנון גוטמן. צילום: AG, ארכיון הצילומים של קק"ל
נתיב אנז"ק אמנון גוטמן. צילום: AG, ארכיון הצילומים של קק"ל

האנז''ק היה כוח של חיילים מאוסטרליה ומניו זילנד, אשר לחם לצד הבריטים במלחמת העולם הראשונה וסייע להם לכבוש את העיר באר שבע. השם אנז"ק הוא תעתיק עברי של ראשי התיבות ANZAC באנגלית, שפירושן Australian and New Zealand Army Corps . נתיב אנז"ק הוא מסלול באורך כ-100 ק"מ שעובר לאורך הדרך שבה רכבו פרשי אנז"ק מעזה לבאר שבע , כשביצעו תמרון הטעיה ענק ובסופו הסתערו על באר שבע וכבשו אותה מידי הטורקים. אתם מוזמנים לבקר באתרים המרתקים הקשורים בהיסטוריה של קרב זה.

תעודת זהות

 • איך להגיע

  ניתן להגיע ישירות לכל אחד מ-10 האתרים לאורך נתיב אנז"ק
  או להתחיל את המסלול באזור קיבוץ בארי ולסיים בבאר שבע .

  קישור למפה כאן בהמשך.

 • מרחב-

  דרום
 • אזור ניהול גאוגרפי בקק"ל-

  נגב צפוני-מערבי
 • אתרים מיוחדים לאורך המסלול-

  מצפור הבתרונות, יד אנז"ק, תל גמה, מצפור נחל אסף, גן לאומי הבשור, תל פרעה, מצפור המאגרים, פארק גולדה, תל באר שבע, פארק נחל באר שבע והגשר הטורקי, גן אלנבי, פארק החייל האוסטרלי, בית הקברות הבריטי, המרכז להנצחת חיילי אנז"ק.
 • אתרים מונגשים-

  יש
 • סוג חניון-

  חניוני פיקניק
 • תחומי עניין-

  מצפורים,ארכיאולוגיה

רקע

במלחמת העולם הראשונה פעלו כוחות הצבא העות'מאניים (טורקיים) כבני ברית של גרמניה ואוסטרו-הונגריה. בחסות המעצמות האלה יצא בינואר 1915 מהנגב כוח טורקי בן 20 אלף לוחמים, חצה את מדבר סיני ותקף את תעלת סואץ, שהייתה בשליטת הבריטים. ההתקפה הנועזת נכשלה. מפקד הכוחות הבריטיים בחזית המצרית גנרל ג'ון מקסוול, הפיק לקחים. במרץ 1915 הורה מקסוול לפרוש את קו המוצבים הבריטיים ממזרח לתעלת סואץ, בחצי האי סיני.

חודשים חלפו. במשך שנת 1915 התמקדה "המלחמה הגדולה" בחזיתות אחרות. אלא שבדצמבר 1915, משכשלו ניסיונותיהם לכבוש את חצי האי גליפולי מידי הטורקים, החזירו הבריטים את כוחותיהם למצרים. מהלך זה שחרר אלפי לוחמים טורקים לניסיון תקיפה נוסף בסיני. באפריל 1916 יצאו הטורקים, בסיוע כוחות גרמניים, למתקפה נוספת על תעלת סואץ. בקרב המכריע, שנערך ברומני שבסיני באוגוסט 1916, נחלו הטורקים מפלה, לאחר שהפרשים האוסטרלים חילצו את החיילים הבריטים ברגע האחרון, לפני שהצבא הטורקי סגר עליהם.

בעקבות הקרב החליטו הבריטים לנקוט גישה תוקפנית יותר ולהדוף את הטורקים מסיני ומאוחר יותר אף מארץ ישראל כולה. המשימה הוטלה על כוח מיוחד - "חיל המשלוח המצרי" - שבו מילאו הפרשים האוסטרלים והניו זילנדים תפקיד חשוב. הפרשים האלה נודעו בכינוי אנז"ק, ראשי תיבות של המילים Australian and New Zealand Army Corps.

פרשים מאוסטרליה משחזרים את האיגוף הגדול במערב הנגב, 2012. צילום: ארכיון הצילומים של קקל
פרשים מאוסטרליה משחזרים את האיגוף הגדול במערב הנגב, 2012. צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

פרשי אנז"ק והאיגוף הגדול

בראשית 1917, לאחר ניצחונות נוספים בסיני, ניצבו הכוחות הבריטיים מול קו חזית טורקי שאורכו כ-50 ק"מ. קצה אחד של קו החזית היה בעזה וקצהו השני בבאר שבע. ב-26 במרץ 1917 תקפו הבריטים את עזה וחלק מהפרשים אף החל לחדור לעיר, אך בשל בעיות קשר הפיקוד הבריטי לא קרא נכונה את תמונת המצב ופקד על הכוחות לסגת. הבריטים תקפו שוב ב-19 באפריל, אך מצאו את הטורקים מוכנים היטב וספגו תבוסה כואבת. כ-2,000 בריטים וכ-500 טורקים נהרגו בקרבות האלה.

גנרל אדמונד אלנבי, שהחליף את גנרל מאריי לאחר הכישלון בקרבות עזה, החליט להפתיע ולפרוץ את קו החזית הטורקי בבאר שבע. במשך כחצי שנה התארגנו הכוחות הבריטיים בחשאי למתקפה. אלנבי הטיל על פרשי אנז"ק משימה מיוחדת: להגיע מגזרת עזה לבאר שבע מבלי להתגלות, להסתער על העיר ממזרח ולכבוש אותה במהירות, לפני שהטורקים יוכלו לחבל בבארות העיר.

כ-10,000 פרשי אנז"ק, בהנהגת גנרל הארי שובל, נעו במשך שלושה לילות מאזור עזה לבאר שבע. הם רכבו באיגוף גדול וגמעו כמאה ק"מ, הרחק מעיני הכוחות הטורקיים. בבוקר 31 באוקטובר 1917 התייצבו ממזרח לעיר, מבלי שהטורקים מבינים את סדר הכוחות הגדול שניצב מולם.

באותו בוקר, לאחר הפגזות הסחה ממושכות על עזה, תקפו הבריטים את עמדות הטורקים שממערב לבאר שבע וכבשו אותן לאחר קרב קשה ורווי נפגעים. בצד השני פתחו הפרשים הניו זילנדים במתקפה על העמדות החזקות של הטורקים בתל באר שבע, שחלש על המישור שממזרח לעיר. הטורקים נלחמו בעוז ונכנעו רק בשעות אחר הצהריים.

למרות השעה המאוחרת, הורה גנרל הארי שובל לחטיבת הפרשים הקלים האוסטרלית ה-4 להסתער על באר שבע ולכבוש אותה במהירות, לפני שהטורקים יספיקו לחבל בבארות העיר ויותירו את הסוסים ללא מים. לאור השמש השוקעת דהרו 800 פרשים אוסטרלים לעבר עמדות הטורקים וכבשו את העיר בסערה.

נתיב אנז"ק - האתרים לאורך הדרך

נתיב אנז"ק, שאורכו כ-100 ק"מ, עובר לאורך הדרך שבה רכבו פרשי אנז"ק מגזרת עזה לבאר שבע. העמותה למורשת מלחמת העולם הראשונה בישראל יזמה את סימון המסלול והתקנתו כנתיב טיולים משולט. JNF אוסטרליה מימנה את יצירת הנתיב כמיזם הנצחה חינוכי וקק"ל הביאה את היוזמה לכלל מימוש. נתיב אנז"ק עושה צדק היסטורי עם קורות מלחמת העולם הראשונה בנגב והוא תוספת חשובה למסלולי התיור בישראל.

המטיילים מוזמנים לטייל לאורכו ובאתרים שלצדו. האתרים מתוארים לפי מסלול הנסיעה המומלץ,
מספרים 1 עד 10 ע"ג המפה.

הידעת? אוסטרלית בעברית

הידעת? אוסטרלית בעבריתהיישוב העברי קיבל את הפרשים האוסטרלים בחיבה רבה. יחסים אלה הניבו מילה חדשה למילון האוסטרלי – Kobber – מילה שפירושה "חבר". יש להניח שתושבי הארץ קראו כך לחייל אוסטרלי שלא ידעו את שמו. המילה נקלטה, עברה להיגוי אוסטרלי ונעשתה שימושית בקרב פרשי אנז"ק, שהביאו אותה לאוסטרליה.

אתרים מונגשים

אתרים מונגשים

במבואת אנז"ק בפארק אשכול הונגשו המתקנים הבאים:

 • חניה
 • שביל

כתיבה: יעקב שקולניק
עדכון באתר: אוקטובר 2017

תודה לשותפים בפיתוח היערות והפארקים

נתיב אנז"ק סומן ושולט ביוזמת העמותה למורשת מלחמת העולם הראשונה בישראל. JNF אוסטרליה מימנה את יצירת הנתיב כמיזם הנצחה חינוכי.
גם אתם מוזמנים להיות שותפים בפיתוח היערות והפארקים. הקליקו לפרטים