יער הרי נפתלי

נוף בהרי נפתלי
צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל
יער הרי נפתלי נטוע לאורכו של רכס רמים הצר והארוך, בחלק המערבי של אצבע הגליל בין גבול הלבנון לעמק החולה. הרכס מתנשא לגובה של למעלה מ-800 מטרים מעל פני הים ויורד בתלילות אל עמק החולה תוך כדי יצירת מצוקים, תוצר של השבר הגיאולוגי הסורי-אפריקאי. מפסגות הרכס נשקפים הנופים המרהיבים של עמק החולה, הגולן, החרמון ודרום לבנון.

תעודת זהות

 • עלות כניסה

  הכניסה ליער אינה כרוכה בתשלום.
 • מרחב-

  צפון
 • אזור ניהול גאוגרפי בקק"ל-

  גליל מרכזי - רמת הגולן
 • אתרים מיוחדים בפארק-

  חצר תל חי וכפר גלעדי, גן הפסלים בתל חי, מצודת הונין, מצפה בניה ריין, הר נזר ושמורת הר נזר, יער הרי נפתלי - דרך נוף מרכזית.
 • אתרים נוספים בסביבה-

  עין רועים, מצפה לירן סעדה ז"ל, פארק וחניון גיאולוגי, צוק מנרה, תצפית נזר.
 • אתרים מונגשים-

  יש
 • סוג חניון-

  חניונים מונגשים,חניוני לינת לילה,חניוני פיקניק
 • תחומי עניין-

  מסלולי הליכה,מסלולי אופניים,מצפורים,ארכיאולוגיה

על היער

קק"ל החלה בנטיעת יער הרי נפתלי בשנות ה-40 של המאה ה-20 והשקיעה מאמץ רב בנטיעות במדרונות התלולים והטרשיים. היער משתרע על שטח של כ-8,000 דונם, ממטולה ועד קרן נפתלי. הוכשרו בו דרכים לרכב ומסלולי טיול ברגל. קק"ל הקימה לאורכו חניונים לפיקניק ולנופש. לאורך היער עוברת דרך הנוף הראשית שהיא גם חלק מ"שביל ישראל".

בקיץ 2006, כתוצאה מפגיעת קטיושות שנורו במלחמת לבנון השנייה, עלו באש עצים רבים שכיסו שטח של 7,500 דונם באזור. בתום המלחמה החלה קק"ל בשיקום היער השרוף בתמיכת ידידיה בישראל ובועלם במבצע "מחזירים את הירוק לעיניים". במסגרת פעולות שיקום אלה נכרתו העצים שנשרפו וניטע במקומם מגוון עצי חורש טבעי ומינים מחטניים שונים, ביניהם עצי ארז רבים.

היער הטבעי הנפוץ לאורך הרכס מתאפיים בעצי אלון מצוי ואלה ארצישראלית, הגדלים על קרקעות טרה רוסה ומלווים בעצי אגס סורי ועוזרר. במדרונות הגבוהים מחליף בהדרגה אלון התולע את האלון המצוי ואילו במדרונות הנמוכים צומח יער פארק דליל של אלון תבור, שיזף מצוי ואלה אטלנטית. ביער הרי נפתלי פריחות ייחודיות של מיני סחלבים, כלניות צבעוניות, נרקיסים, לוע הארי הגדול, אירוס הדור ועוד.

בדרום הרכס, בין הרי מלכיה במערב ומושב רמות נפתלי במזרח, משתרעת בקעת קדש הנקראת על שם תל קדש שנמצא בגבולה המערבי. בקעת קדש היא פולייה – עמק גדול שנפער כתוצאה מהתמוטטות תקרות של חללים תת-קרקעיים שנוצרו בעקבות המסת סלעים. בשוליה המזרחיים של הבקעה ניצבת מצודת ישע. אדמת בקעת קדש נטועה ברובה מטעים נשירים וגפנים. הענבים הגדלים כאן נבצרים ונשלחים ליקבים המובילים בישראל וליקבי בוטיק באזור. בשוליה של הבקעה שוכנים הישובים יפתח, מלכיה ורמות נפתלי.

אתרי היער פותחו בסיוע ידידי קק"ל בקנדה, במקסיקו ובישראל.

למפת יער הרי נפתלי

גשר מעל נחל קדש. צילום: ארכיון צילומי קק''ל
גשר מעל נחל קדש. צילום: ארכיון צילומי קק''ל

מסלולי טיול ואופניים

תצפית מהרי נפתלי. צילום: ארכיון צילומי קק''ל
תצפית מהרי נפתלי. צילום: ארכיון צילומי קק''ל

האתרים בפארק

חצר תל חי וכפר גלעדי
בכפר גלעדי שוכנים מספר אתרים הקשורים לראשית ההתיישבות החדשה בארץ ישראל. כאן נמצא בית הקברות של חברי ארגון "השומר" לשמירה ולהגנה על היישובים העבריים בארץ ישראל, שהיה הבסיס להקמת ה"הגנה" ב-1920. כאן קבורים גם שמונת נופלי תל-חי וביניהם יוסף טרומפלדור. בבית הקברות נמצאת אנדרטת "הארי השואג", שאליה עולים לרגל מדי שנה לציין את קרב תל-חי. בקיבוץ נמצאים מוזיאון "בית השומר" ו"הסליק".

פסל האריה השואג בתל חי. צילום: ארכיון צילומי קק''ל
פסל האריה השואג בתל חי. צילום: ארכיון צילומי קק''ל

גן הפסלים בתל חי
לאורך הדרך המקיפה את הגבעה הסמוכה לדרך הנוף מצד מזרח הוצבו על-ידי אמנים מישראל ומהעולם פסלים ומוצגים סביבתיים. למרגלות הגבעה, מצדה הצפוני, מוביל שביל הפצועים לכפר גלעדי. בשביל זה פונו פצועי הקרב על תל-חי בליל י"א באדר תר"פ (1920).

מצודת הונין
מצודה צלבנית השוכנת בין שרידי הכפר הנטוש הונין, סמוך למושב מרגליות. מראש המבצר תצפית לעבר נופה המרהיב של בקעת החולה. המבצר הצלבני, שהוקם כפי הנראה בשנת 1107 ושמו היה שאטו-נף ("המבצר החדש"), חלש על הדרך החשובה שהוליכה מדמשק לנמל צור. חשיבותו האסטרטגית עלתה כאשר הצלבנים איבדו אחיזתם בבניאס. לאחר שעבר פעמים אחדות מיד ליד, נפל המבצר לידי הסולטן הממלוכי ביברס, ששיקם אותו בשנת 1267. חלקים מהמבצר קרסו ברעידת אדמה שהתחוללה בשנת 1837, ואבנים רבות נוצלו לבנייה על ידי תושבי הכפר הונין. כיום אפשר לראות במקום שרידי אולמות גדולים, בורות מים וחפיר הגנה הסובב את המצודה.

מצפה בניה ריין
מצפה לזכרו של רב סרן בניה ריין ז"ל שנהרג במלחמת לבנון השנייה למרגלות קיבוץ משגב עם. המצפה, ברום של 740 מטרים מעל פני הים, נמצא בסמוך לגדר המערכת בגבול הלבנון ומשקיף אל הרי הגולן, עמק החולה והרי הלבנון.

שמורת הר נזר
הר נזר מתנשא לרום של 760 מטרים מעל פני הים. מראשו נשקפת תצפית לעבר פסגות הגליל העליון המזרחי, דרום לבנון, בקעת החולה והגולן. שמורת הר נזר ידועה בשל מיני הסחלבים הנדירים שצומחים בה, וביניהם סחלב איטלקי, סחלב הגליל ודבורנית נאה. פריחת הסחלבים מתרחשת בחודש אפריל.

תצפית מהרי נפתלי. צילום: פנינה לבני
תצפית מהרי נפתלי. צילום: פנינה לבני

הקצה הצפוני של דרך נוף הרי נפתלי, שאורכה כ-13 ק"מ, נמצא ליד חצר תל חי (כביש 9977). הקצה הדרומי של הדרך נמצא ליד קיבוץ יפתח (כביש 899). במרכז הדרך, בחניון הגיאולוגי, יש חיבור לקרית שמונה ולכביש 90. קטע דרך הנוף הצפוני מאפשר תנועת כל סוגי כלי הרכב בעוד הקטע הדרומי, מהחניון הגיאולוגי לכביש 899 צר יותר ומתאים לרכב פרטי בלבד. לאורך הדרך תצפיות נוף, אתרי הנצחה וחניונים לפיקניק. הדרך חופפת לשביל ישראל.

אתרי הדרך מתוארים להלן מצפון לדרום.

עין רועים
חניון ומעיין קטן שמימיו זורמים לשוקת קטנה ששימשה בעיקר להשקיית פרות. בשנות ה-90 של המאה ה-20 תועלו המים אל הבריכה בעזרת צינור. בריכת המים לא תמיד מלאה כמתוכנן עקב מיעוט הגשמים. בסמוך לבריכה שולחנות לפיקניק.

מצפה לירן סעדיה ז"ל
מצפור לזכרו של סמ"ר לירן סעדיה ז"ל, לוחם בסיירת אגוז שנפל בקרבות בכפר מרון א-ראס במלחמת לבנון השנייה. מהתצפית ניתן לראות את הרי הגולן, עמק החולה והעיר קריית שמונה שבה נולד וגדל. בשביל המוליך למצפה, על גבי לוחות קרמיקה המודבקים לסלעים, ניתן לראות ציורי קומיקס שאותם צייר.

פארק וחניון גיאולוגי
גושי סלע שניתקו מהמצוק ויוצרים פסלים סביבתיים מרשימים. מצוק רמים הוא הגבוה במצוקי ישראל. מראשו ועד לקרקעית עמק החולה מפרידים כ-650 מטרים.

המצוק התרומם כתוצאה מהשפעת השבר הסורי-אפריקאי, העובר בעמק החולה. עקב גובהו הוא חושף שכבות גיאולוגיות עתיקות, בעלות מגוון סוגי סלעים. בין חגווי הסלע גדלים צמחי סלעים אופייניים כגון רקפת ומיני שרכים, וצמחים נדירים אחרים כמו אירוס הדור וסחלב איטלקי. האתר הוכרז כפארק גיאולוגי, ונפרץ בו שביל שלאורכו הוצבו שלטי הסבר על סוגי הסלע שבמקום. במקום חיים שפני סלע רבים. למרגלות המצוק הוקם חניון פיקניק בצל עצי איקליפטוס גבוהים ובו שולחנות אבן, מתקני משחק לילדים ובמרכזו סלע מעוצב כפסל.

החניון הגיאולוגי בדרך הנוף. צילום: ארכיון צילומי קק''ל
החניון הגיאולוגי בדרך הנוף. צילום: ארכיון צילומי קק''ל

צוק מנרה
צוק ברום של 750 מטר ובשיפוע חד שבמרכזו עובר הרכבל הארוך ביותר בארץ (1940 מטר). הרכבל מחבר את מבואותיה הדרומיים של קריית שמונה לקיבוץ מנרה שבמרומי רכס נפתלי, מעל לנקודה הצפונית ביותר בשבר הסורי-אפריקאי הנמצאת במצוק רמים. האתר באתר צוק מנרה, המופעל בשיתוף קק"ל, ניתן ליהנות ממגוון של אטרקציות וחוויות לכל הגילים כמו מגלשות הרים, סנפלינג, קיר טיפוס, בריכת שחייה בקיץ ומסלולי טיול קצרים המיועדים לכל המשפחה.

לרכבל שלוש תחנות. התחנה העליונה, בפסגת המצוק, היא נקודת המוצא של שני שבילי הליכה: "שביל החורש" – מסלול מעגלי באורך של 350 מטר ו"שביל היסטורי" – שביל מעגלי היוצא ממרפסת התצפית של התחנה העליונה באורך של 450 מטר. השביל יורד במדרון המצוק, מתחבר למצפה אמיר קרא ועולה חזרה. המצפור מנציח את זכרו של סמ"ר אמיר קרא ז"ל, איש חיל המודיעין ואוהב טבע שנפל על הגנת יישובי אצבע הגליל בשנת 1995. באתר אנדרטה לזכרו ותצפית נוף לעבר עמק החולה והרי גולן.

תצפית נזר
על דרך הנוף בסמוך לחורבת נזר פיתחה קק"ל מצפור וחניון דרך המאפשר מנוחה למטיילים בשביל ישראל. מהתצפית ניתן לראות את עמק החולה ואת הרי הגולן.

הרי נפתלי. צילום: ארכיון צילומי קק''ל
הרי נפתלי. צילום: ארכיון צילומי קק''ל

מצפה ליפא גל
למצפה מגיעים בדרך עפר המסתעפת מזרחה 700 מטרים מצפון לצומת של חניון האלות (כביש מספר 886). נוסעים בדרך עפר משובשת למדי כשני ק"מ עד שמגיעים אל המצפה, החולש על עמק החולה. המצפור שמהווה נקודת תצפית לעבר נוף יפהפייה קרוי על שם ליפא גל – איש קק"ל שנהרג בתאונת דרכים, ומוקדש לזכר אשתו ובתו שטבעו בביצות החולה.

נחל קדש
נחל באורך 7 ק"מ, הנקרא על שם תל קדש ובקעת קדש הסמוכים. ראשיתו מדרום לכפר בלידא שבלבנון, ממנו הוא יורד מזרחה וחוצה את בקעת קדש. מעט ממזרח לנקודה שבה חוצה אותו כביש 886 מתחתר הנחל בסלעי גיר קשים ויוצר קניון מרשים שאורכו יותר מקילומטר ובו שלושה מפלים.

קניון נחל קדש עטור מצוקים גבוהים שדורסים ושפני סלע נצפים בהם, ובאפיקו ובמורדותיו גדל חורש ים-תיכוני סבוך. כ-700 מטר מדרום לצומת כ"ח יוצא הנחל אל עמק החולה, ולאחר כמה מאות מטרים במישור הוא מתחבר אל תעלות הניקוז שבמערב העמק. אל קניון נחל קדש, שנמצא בתחום שמורת נחל קדש, מגיע שביל מסומן באדום היורד ממצודת ישע הנקרא שביל הפלמ"ח.

חניון האלות
במרכז חניון האלות, שנמצא כ-500 מטר מערבית למצודת כ"ח, עץ אלה אטלנטית עתיק. יצירת מופת נדירה של הטבע, שטוענים כי מלאכת פיסולה נמשכת כבר 450 שנה. בולי עץ גדולים משמשים שולחנות פיקניק ומוסיפים חן מיוחד למקום. בקרבת העץ צומחים עצי אלה אטלנטית גדולים נוספים. בשנת 1993 הרחיבה קק"ל את החניון, הוסיפה שולחנות בצל עצי האלה והכשירה גישה לכלי רכב, פינות ישיבה וגשרונים קמורים מעל לתעלת השקיה סמוכה. החניון מוקף במטעי תפוח.

תל קדש
הגדול שבתלי הגליל העליון, הממוקם בגבול המערבי של בקעת קדש, כ-2 ק"מ ממערב לצומת ישע ומהווה גן לאומי.

קדש נזכרה כבר ברשימות הכיבוש של פרעה תחותימס השלישי, שכבש אותה בשנת 1300 לפנה"ס בקירוב. העיר נפלה בחלקו של שבט נפתלי, ועל כן נקראה גם קדש נפתלי. קדש שימשה כעיר מקלט: "וממטה נפתלי את עיר מקלט הרוצח את קדש בגליל..." (יהושע כא, 32).

בתקופה הרומית גדל היישוב מאוד. כביש מלכיה - מצודת ישע מחלק את התל לשניים: מצפון לכביש נותרו חזית מרשימה של מקדש רומי בנוי מאבנים מרשימות, ושני סרקופגים (ארונות מתים) גדולים מאבן. למרגלות התל, מדרום לכביש, נובע עין קדש, מעיין שופע מים כל ימות השנה. ליד התל הקימה קק"ל חניון פיקניק.

מצודת ישע
מצודת ישע נבנתה ע"י הבריטים בשנת 1938 והייתה החמישית שבנו בכביש הצפון. המצודה נקראת על שמו של נבי יושע בשל הקבר הסמוך, המיוחס ליהושע בן נון.

מצודת ישע. צילום: ארכיון צילומי קק''ל
מצודת ישע. צילום: ארכיון צילומי קק''ל
ב-15 באפריל 1948 מסרו הבריטים את המצודה לידי הערבים. בשל מקומה האסטרטגי הוחלט מיד על כיבושה. המשימה הוטלה על גדוד 11 של גולני ויחידה מן הגדוד השלישי של הפלמ"ח. ניסיון הכיבוש נכשל. בקרב זה נהרגו ארבעה לוחמים. ב-20 באפריל יצאו לוחמי הפלמ"ח תחת פיקודו של דוד (דוד) צ'רסקי לניסיון כיבוש נוסף של המצודה, שנכשל אף הוא. בקרב זה נפלו 22 לוחמים.

המתקפה השלישית על המצודה התרחשה ב-16 במאי. הכוח התוקף ניצל את כל חומר הנפץ שעמד לרשותו כדי לפרוץ את הגדרות ולא נותר בידו חומר נפץ לפיצוץ קיר המצודה. הכוח הטיל מצור על המצודה במשך יום שרב תמים. סבלים העלו ברגל חומר נפץ נוסף, אך הפעלתו לא פרצה את קיר המצודה. מטוס אוסטר שהטיל פצצות תבערה פרימיטיביות על המצודה ערער את ביטחונם של הערבים והם נטשו את המקום.

כוח שנכנס למצודה בשעה שתיים אחר-חצות מצא אותה ריקה. עם עלות השחר יצאו הלוחמים לסרוק את השטח, מצאו את חללי ההתקפה השנייה וקברו אותם בקבר אחים ליד המצודה. בשעות הבוקר נורו כמה פגזים מלבנון. אחד מהם קטל שניים מהלוחמים וכך עלה מספר החללים ל-28 (כ"ח), ומכאן כינויה הנוסף של המצודה – מצודת כ"ח.

מצפור נוף לאגמון החולה ע"ש משפחת מאואר
מקום קסום השוכן על תוואי שביל ישראל מול מושב רמות נפתלי. המצפור נקרא על שם התורמים, משפחת מאואר מבולטימור שארה"ב. מהמצפה נשקף נוף שדות עמק החולה ומאגרי המים שבו ואגמון החולה.

מצפור איתן בלחסן במושב רמות נפתלי
מצפה נוף ובו אנדרטה להנצחת זכרו של רס"ן איתן בלחסן ז"ל, מפקד סיירת צנחנים שנהרג בשנת 1999 בלבנון. במרכז האנדרטה עץ זית. המצפור ממוקם מול בית הוריו של איתן וצופה אל רמת הגולן, עמק החולה, ובימים של ראות טובה ניתן לצפות ממנו גם לעבר מקום נפילתו.

קרן נפתלי
קרן נפתלי היא מצפור נוף יפהפה לעבר עמק החולה, הגולן, החרמון והגליל העליון, הממוקם גם הוא על שביל ישראל, בפסגה רמה ובולטת (510 מטר) בדרום הרי נפתלי. שמו הערבי של המקום הוא ג'בל אל-הראווי ("הר האלות"). חלק מההר מכוסה חורש, שבולטים בו כמה עצי אלה אטלנטית גדולים. על פסגת ההר נראים שרידים קדומים, ובהם מערות קבורה חצובות, שרידי רצפת פסיפס ושרידי מקדש הלניסטי שבין חורבותיו נמצאה כתובת יוונית המציינת שמו של אדם שתרם כסף להקמת מקדש לאלה אתנה.

במלחמת העצמאות, בעת הקרב על רמות נפתלי, היה כאן משלט של ההגנה.

חניון הפילבוקס
ממוקם בין צומת כ"ח למצודת ישע. החניון הוקם בסמוך למצדית המכונה פילבוקס. מקורו של השם פילבוקס הינו בצורתו של המבנה הדומה לקופסת תרופות. בחניון עובר גם שביל הפלמ"ח שתחילתו במצודת ישע.

שביל החידות על שם רן כוכבא
שביל באורך 300 מטר המנציח את זכרו של הטייס רס"ן רן כוכבא ז"ל, שנהרג בהתרסקות מסוקו במלחמת לבנון השנייה. השביל מוביל למצפה, הממוקם בנקודת נפילת המסוק שבה הוקם גלעד לזכרו. לאורך השביל סלעים עליהם חרוטות שבע שאלות ושבע תשובות הקשורות להיסטוריה ולגיאוגרפיה של האזור. מהמצפה ניתן לראות את הרי גולן, עמק החולה והאגמון, הרי אביטל ובנטל, החרמון ויישובי אצבע הגליל.

חניון נחל קדש תחתון
החניון ממוקם מול המועצה האזורית מבואות החרמון. קק"ל הכשירה את החניון לנוחות המטיילים היורדים בערוץ התלול והמרשים של נחל קדש והמעפילים במעלה שביל לוחמי הפלמ"ח אל מצודת כ"ח. בנוסף הכשירה קק"ל בפארק מגרשי חנייה, שבילי הליכה וטיולים, פינות ישיבה, פינות משחקים ועוד. בימי החורף והאביב ניתן ליהנות מזרימת מפלים מרהיבה, מצמחייה עשירה ומגוונת ומגשרון הליכה שעובר מעל הנחל.

סינגל הרי נפתלי
שביל רכיבת אופניים מעגלי באורך 23 ק"מ. השביל אינו קשה מבחינה טכנית, אך דורש כושר גופני, שכן במהלך המסע יש להתגבר על הפרש גובה מצטבר של כ-550 מטר. הסינגל מעניק תצפיות מרהיבות על נופי עמק החולה והגולן.

הסינגל עובר בין השאר באתרים הבאים: גן הפסלים שליד מכללת תל-חי, עין רועים, מצפור לירן סעדיה, החניון הגאולוגי ותחנת הביניים של צוק מנרה. השביל מסומן היטב ומשולט בשלטים בעלי קוד QR.

נקודות הכניסה לשביל היא בחניון הגאולוגי שבכניסה הצפונית לדרך נוף הרי נפתלי (ליד כפר גלעדי) ותחנת הביניים של צוק מנרה. בתחנת צוק מנרה ניתן לעלות עם האופניים ברכבל ולחסוך את קטע העלייה קשה.

כתיבה: ירון לוי
תאריך עדכון באתר: דצמבר 2014

אתרים מונגשים

אתרים מונגשים

במצפה לירן סעדיה
הונגשו המתקנים הבאים:

 • חניה
 • ספסלים
 • תצפית
 • שבילים
 • בתי אחיזה
 • שילוט
 • הסבר קולי


בחניון הגיאולוגי הונגשו המתקנים הבאים:

 • רחבת ההוקרה
 • חניות
 • שביל הליכה
 • בתי אחיזה
 • רחבת שולחן פיקניק


בחניון חורבת נזר הונגשו המתקנים הבאים:

 • חניה
 • שביל הליכה
 • רחבת שולחן פיקניק
 • רחבת ספסל לתצפית


בחניון יפתח - הכניסה הדרומית לדרך נוף הרי נפתלי הונגשו המתקנים הבאים:

 • חניה
 • שביל
 • גשרון
 • רחבת שולחן פיקניק מוצל


בחניון שחומית הונגשו המתקנים הבאים:

 • חניות
 • שביל הליכה לרחבת ההוקרה
 • רחבת פיקניק מוצלת


בחניון עין רועים הונגשו המתקנים הבאים:

 • חניה
 • שביל הליכה אל אזור המעין
 • רחבת שולחן פיקניק
 • רחבת ישיבה וספסלים


בחניות האלות הונגשו המתקנים הבאים:

 • חניות
 • רחבות שולחנות פיקניק
 • ברזייה
 • שביל הליכה


בחניון קדש הונגשו המתקנים הבאים:

 • חניות
 • שביל הליכה
 • גשרון על נחל קדש
 • רחבת שולחן פיקניק


בחניון שמיר הונגשו המתקנים הבאים:

 • חניה
 • שביל
 • מתחמי שולחנות פיקניק
 • ספסל


במצפור מאואר הונגשו המתקנים הבאים:

 • חניה
 • ספסל
 • שביל תצפית

תודה לשותפים בפיתוח היערות והפארקים

יער הרי נפתלי שוקם ופותח בסיוע ידידי קק"ל בישראל ובעולם - ובמיוחד בקנדה, ארה"ב, אוסטרליה, מכסיקו וישראל. גם אתם מוזמנים להיות שותפים בפיתוח היערות והפארקים. הקליקו לפרטים