פארק בגין

פארק בגין
צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

הפארק, שהוקם לכבוד ראש הממשלה השישי של מדינת ישראל מנחם בגין ורעייתו עליזה, נמצא במבואות הדרום-מערביים של ירושלים, בסמוך למושב מבוא ולפארק עצמאות ארה"ב. האזור מאופיין בגבעות רמות המעוטרות בעצי חורש ים-תיכוני ובעצי אורן שקק"ל נטעה. הפארק פותח בגישה אקולוגית המשלבת את ערכי טבע בתשתית הנופש תוך דאגה לצורכי החי והצומח ולרווחת המטיילים והמבקרים במקום.

תעודת זהות

 • איך להגיע

  לפארק שני שערי כניסה:

  שער בר גיורא - נמצא כקילומטר אחד ממזרח לכניסה ליישוב בר גיורא, על כביש 386 ליד סימן הק"מ ה-15, ליד תחנת הכיבוי.

  שער מבוא ביתר - כ-700 מטרים ממזרח לכניסה ליישוב מבוא ביתר, כביש 375, ליד סימן הק"מ ה-8.
 • עלות כניסה

  הכניסה לפארק אינה כרוכה בתשלום.
 • מרחב-

  מרכז
 • אזור ניהול גאוגרפי בקק"ל-

  ההר וירושלים
 • אתרים מיוחדים בפארק-

  שער בר גיורא, עין יואל, עין קובי, מצפור הנוף ע" ש עליזה ומנחם בגין, מוקד מידע.
 • חניונים-

  חניון בר גיורא, חניון עין קובי, חניון ע"ש קפלן, מצפור הנוף ע"ש עליזה ומנחם בגין, חניון ע"ש תוסיה כהן.
 • אתרים נוספים בסביבה-

  פארק עצמאות ארה"ב, נחל קטלב, הר הטייסים, יד קנדי, רכס עמינדב, הר איתן, סטף.
 • סוג חניון-

  חניונים מונגשים,חניוני לינת לילה,חניוני פיקניק
 • תחומי עניין-

  ארכיאולוגיה

על היער

הפארק הנושא את שמם של עליזה ומנחם בגין נמצא במבואות הדרום-מערביים של ירושלים, באיזור מושב מבוא ביתר, בסמוך לפארק עצמאות ארה"ב. נחל רפאים תוחם אותו מדרום, כביש 386 ממערב ומדרום ונחל המעיינות במזרח. זהו איזור של גבעות רמות המעוטרות בעצי חורש ים-תיכוני ובעצי אורן שניטעו ע"י קק"ל. הגבעות מתרוממות מעל ערוצי הנחלים המבתרים בפיתוליהם את הנוף. בפארק מצויים מעיינות הזורמים לבריכות אגירה קדומות, בוסתני פרי, חורשות ירוקות ושרידים ארכיאולוגיים של היישוב היהודי מתקופת המשנה, ובהם ביתר וקובי הנזכרים בתלמוד. אחד מהאתרים הידועים בפארק הוא עין קובי, מעיין תת-קרקעי שאפשר לרדת לבריכה שלידו ולמנהרות המובילות אליה, והמוקף בבוסתנים שופעי פרי.

באיזור זה מצויה שמורת הטבע הר גיורא. זהו הר נישא בהרי ירושלים החולש על מפגש נחל שורק עם נחל רפאים. הפסגה מכוסה בחורש ים תיכוני שבו בולט מספר רב של עצי קטלב. ברחבי הפארק הכשירה קק"ל חניוני נופש, וכ-12 ק"מ של דרכי יער ובהם מסלולי הליכה ורכיבה על אופניים. מרכיב חשוב בפיתוח הפארק הוא גישה אקולוגית המשלבת את ערכי הטבע בפיתוח ותשתית הנופש ודואגת לצורכי החי והצומח שבסביבה. במסגרת זו נעשים סקרים לאיתור בעלי החיים, מיני הצומח, ריכוז פריחות, איזורי קינון של ציפורים בפארק ועוד. לכן בעת הכשרת חניונים ופריצת שבילים נעשה מאמץ לא לפגוע בצומח ובחי שבמקום.

הנוף הנשקף מפארק בגין. צילום: חוה בראון
הנוף הנשקף מפארק בגין. צילום: חוה בראון

מסלולי טיול ואופניים

למידע מפורט על מסלולי טיול בפארק בגין:
למסלול טיול ברכב פרטי בפארק בגין באתר e ירוק של קק״ל

מטיילים בפארק בגין. צילום: יוסי זמיר
מטיילים בפארק בגין. צילום: יוסי זמיר

מוקד מידע

בסמוך לצומת בר גיורא פועל מוקד מידע המומלץ כנקודת מוצא לטיולים הרגליים והרכובים. במקום יש גם תצוגה על אפשרויות הטיול והנופש באזור, על אתרי הנוף והארכיאולוגיה ועל הצמחייה ובעלי החיים שבסביבה.

המוקד נמצא בכניסה לפארק עצמאות ארה"ב ופועל בכל ימות השבוע בין השעות 09:00-17:00.

במקום שירותים נגישים לנכים ובית קפה ומסעדה "בר בהר", טל. 02-5333889.

מסלול טיול

מסלול טיול (משולב רכב והליכה קצרה ברגל) באורך של כ-12 ק"מ המתאים לכל משפחה יוצא משער בר גיורא בדרך הרכסים. הוא משלב נסיעה בכל סוגי הרכב עם טיולים קצרים ברגל. משך הסיור הוא בין שעתיים לשלוש שעות, בהתאם לעניין.

שימו לב! מסלול הטיול מבוסס על נסיעה בדרך עפר ביער. הדרך אינה עבירה מספר ימים לאחר גשם, ובשאר ימות השנה יש לנהוג בה בזהירות רבה.

במסלולי ההליכה אפשר לטייל בכל עונות השנה. שביל ההליכה בעין יואל הוא כ-45 דקות בכל כיוון.

השביל העובר בנחל קובי הוא כ-30 דקות.

בחודשי הקיץ יש במקום זה שפע של שיחי פטל קדוש.

אתרים בפארק

שער בר גיורא

שער בר גיורא נמצא כקילומטר אחד ממזרח לכניסה ליישוב בר גיורא, ליד תחנת כיבוי האש. בכניסה מצוי חניון ובו שלטי הסבר המספרים את קורות המקום במלחמת העצמאות. במהלך מבצע "ההר" באוקטובר 1948, הרחיב צה"ל בקרבות שהיו כאן את שליטתו אל מעבר לנחל שורק, עד מבואות בית לחם. קו ההיערכות היה לימים קו הגבול עם ירדן.

חורבת צום וקבר שייח' מרזוק

ממזרח לדרך היער, בין עצי האורן, מצויה חורבת צום, שרידי עיירה שנזכרה בספרות חז"ל כאחת העיירות שנחרבו בימי מרד בר כוכבא.

בנקודה זו אפשר לצאת לסיור רגלי לשמורת הטבע הר גיורא, בשביל המסומן בסימון שבילים בצבע אדום. אורך הסיור הוא 2 ק"מ, הלוך וחזור למטיבי לכת. פסגת ההר המתנשאת לגובה 722 מטר מכוסה בחורש ים-תיכוני סבוך שבו בולטים עצי הקטלב.

על פסגת ההר בלב החורש מצוי קברו של שיח' מרזוק. זהו מבנה קטן בעל כיפה ומכאן יש תצפית רחבה אל הרי ירושלים, הרי חברון ועמק נחל שורק. בשעות הבוקר המוקדמות ולעת שקיעה ניתן לחזות בשפע בעלי החיים שבפארק: שועלים, תנים, צבאים, דורבנים, ציפורי שיר ועופות דורסים.

עין יואל

בעין יואל, מצפון נשקפים חלונות נוף לרכס עמינדב, יער סטף והר איתן. אפשר להחנות את הרכב בצומת המפגש בין הדרך המסומנת בשחור לזו המסומנת בכחול מקווקוו, ולצאת לטיול רגלי של 1.4 ק"מ (הלוך וחזור). אפשר גם לנסוע ברכב אחד בשביל המסומן בירוק ולאסוף את המטיילים בצאתם מהוואדי.

בדרך נעבור בינות שיחי פטל קדוש הנותן את פריו בקיץ ומערות קבורה החצובות בסלע. הדרך מובילה לעין יואל, המנציח את זכרו של יואל בן יהודה פוטופוביץ שנפל בעת מילוי תפקידו ב-1950. זהו מעיין ניקבה שלידו בריכה העשויה בטון והנובע במדרון הדרומי של הר רפאים. בסביבות המעין יש טראסות יפות עם עצי בוסתן רבים של עצי אגס, חבושים ושקד.

שימו לב! הרחצה בבריכת הבטון מסוכנת ואסורה בהחלט.

עין קובי

בעין קובי תמצאו מעיין וחורבה, והוא מזוהה עם הישוב המקראי כבון שבנחלת יהודה (יהושע, ט"ו, ל"ט). השם "כבו" נזכר גם במסע סנחריב מלך אשור מלכיש לירושלים. בתקופת המשנה נקרא הישוב בשם קובי (סנהדרין, צ"א, ה'). זהו מעיין ניקבה מהיפים שבהרי ירושלים. מימיו זורמים בניקבה שאורכה כ-12 מטרים אל בריכת איגום תת-קרקעית גדולה. מפתח שבתקרה חודרות קרני אור ומאירות את הבריכה. משם ממשיכים המים לזרום בניקבה שאורכה 17 מטרים אל מאגר חיצוני וממנו עוברים אל בריכה בנויה ואל מערכות תעלות להשקיית שלחין של הטראסות שבסביבה.

המעיין ששפע מים רבים בעבר סובל, כמו מעיינות רבים בהרי ירושלים, מירידה בתפוקת המים שבו עקב ירידה בכמות הגשם, ועצירת מי הנגר ע"י כבישים ומבנים.

משפחה בעין קובי. צילום: יוסי זמיר
משפחה בעין קובי. צילום: יוסי זמיר

בסמוך לבריכת האיגום ניצב מבנה מרשים, ככל הנראה מהתקופה הרומית או הביזנטית, שהפך ברבות השנים לבית תפילה מוסלמי, כפי שמעידה המחראב (גומת התפילה) שבו.

ממזרח לדרך הפארק הראשית נמצאים שרידי כנסיה מהתקופה הצלבנית ובה פרסקו מרשים ביופיו. קק"ל ערכה במקום חפירות נרחבות בשיתוף רשות העתיקות. בתום העבודות כוסה האתר בעפר כדי שלא יינזק. קק"ל החלה בשיקום נרחב של מערכת המים ובנטיעת עצי בוסתן באתר. חורבת קובי נמצאת ממזרח למעיין, והגישה בשביל לא מסומן, בין עצי היער על השלוחה שבין נחל המעיינות לעין קובי. בחורבה שרידי מבנים קדומים, מערות קבורה ומתקנים חקלאיים חצובים בסלע. יש כאן גם שרידים של הכפר הערבי אל קאבו שניטש במלחמת העצמאות. היער שבסמוך הוא מקום האהוב על חסידי ברסלב מביתר עילית הסמוכה, הנוהגים לפקוד אותו ולהתבודד, לזעוק ולהתפלל.

חובבי ההליכה יכולים להמשיך ולטייל בשביל המוביל צפונה במורד נחל קובי לפי הסימון האדום. המרחק עד למפגש עם דרך העפר היורדת לנחל רפאים הוא כקילומטר אחד. מומלץ להשאיר רכב לאיסוף בקצה הדרך מכיוון שהחזרה היא בעלייה.

מצפור הנוף ע"ש עליזה ומנחם בגין

במצפור נרד במדרגות המובילות למרפסת התצפית שבמרכזה עץ אלון מצל. על אבנים המסודרות בשתי שורות חקוקים קטעים מנאומיו של מנחם בגין ומסביב לאתר פזורים שולחנות פיקניק.

באיזור זה מתוכנן לעבור במנהרה ארוכה מתחת לפארק, כביש ארצי מס' 39 המגיע מדרום הארץ ועולה בעמק האלה לכיוון צור הדסה, ומשם, לאחר מאבק ציבורי של קק"ל וארגונים נוספים, במנהרה לכיוון נחל רפאים וירושלים.

המצפור ע''ש עליזה ומנחם בגין בפארק. צילום: חוה בראון
המצפור ע''ש עליזה ומנחם בגין בפארק. צילום: חוה בראון

מסלול אופניים

מסלול לרוכבי אופניים מסלול באורך של 18 ק"מ מיועד לרוכבי אופניים בדרגת קושי בינונית. יש בו עליות וירידות מתונות. בעין יואל השביל דורש מעט יותר ניסיון ויש בו קטע קצר עם עלייה תלולה.
ניתן לשלב מסלולים ארוכים יותר הכוללים ירידה לערוץ נחל רפאים. משער הכניסה בר גיורא, כק"מ אחד ממזרח ליישוב בר גיורא, רוכבים ב"שביל הרכסים" (מסומן בשטח בשחור), עוברים בחניון בר גיורא, חוצים את נחל קטלב העליון מתפתלים איתו, פונים שמאלה לרכס ומקיפים אותו עד לערוץ נחל יואל. מכאן אפשר להמשיך לעין קובי על פי אותו סימון שחור. רוכבים מיומנים יותר יכולים לצאת משביל זה למסלול לולאה: בערוץ נחל יואל יש לפנות שמאלה לסינגל (שביל רכיבה צר לרוכב אחד) המסומן בכחול עד לעין יואל. מכאן ממשיכים מעט מעל השביל הכחול עד שהוא מתחבר לשביל אדום המטפס בפיתולים עד שמגיעים שוב לשביל השחור ופונים שמאלה לעין קובי.

זוהי נקודה נעימה לחניה ויש בה חניון פיקניק של קק"ל ושרידים ארכיאולוגיים הכוללים כנסיה צלבנית. מנקודת המפגש של השביל הכחול והאדום ניתן לרדת לערוץ נחל רפאים, לרכב מזרחה על ציר כחול ולעלות בסימון ירוק בחזרה לעין קובי (למיטיבי רכיבה). מעין קובי ניתן לצאת לשביל ירוק לכיוון מבוא ביתר וצור הדסה.

חניונים

מספר חניונים פזורים בשטח הפארק. להלן הבולטים שבהם:

חניון בר גיורא - בחניון שליד שער בר גיורא ותחנת הכיבוי מצויים שולחנות פיקניק, מתקני משחק לילדים וברזי שתייה. ניתן לישון בחניון בתיאום מראש עם קק"ל.

חניון עין קובי - מסביב למעיין הוצבו שולחנות לפיקניק.

חניון ע"ש קפלן - מתקני משחק ושולחנות פיקניק.

חניון ע"ש תוסיה כהן - בחניון הנמצא כ-400 מטרים ממזרח לצומת צור הדסה מצויים שולחנות פיקניק, מתקן טיפוס לילדים בצורת קרנף, מתקני משחק ומתקני מנגל.

אתרים מונגשים

אתרים מונגשים

במצפור בגין הונגשו המתקנים הבאים:

 • מצפור
 • שולחנות פיקניק


בחניון אלקה תוסיה כהן הונגשו המתקנים הבאים:

 • שולחן פיקניק
 • מתקן משחקים