פארק עצמאות ארצות הברית

פארק עצמאות ארהב צילום גיא אסיאג (5)
צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

פארק עצמאות ארצות הברית הוא מרחב פתוח של טבע ויערות, המשתרע על פני כ-30,000 דונם בחלק הדרומי-מערבי של הרי ירושלים. קרן קימת לישראל החלה בפיתוח הפארק בשנת 1976, במלאות 200 שנה לעצמאות ארה"ב. הפארק מתבסס על חלקת יער שניטעה ליד בר גיורה בימי המנדט הבריטי ובעיקר על היערות שניטעו באזור בשנות ה-50 של המאה ה-20 בידי עולים חדשים שהתיישבו במושבי האזור ובבית שמש הסמוכה.

קק"ל הכשירה בפארק חניוני פיקניק, מתקני נופש פעיל ומצפורים המשקיפים על נופי הרי ירושלים ונופי השפלה. שבילי טיול רבים מובילים את המטיילים אל מצפורים, מעיינות, חורשים טבעיים ואתרי המורשת שבפארק. בלב הפארק, בבית הקפה "בר בהר", פועל במשך כל ימות השבוע מוקד מידע של קק"ל ובו שירותים ומים לשתייה.

קק"ל מכשירה את הפארק בסיוע ידידיה בארה"ב.

תעודת זהות

 • איך להגיע

  שער כניסה מערבי - לבאים מבית שמש. נוסעים בכביש 3855 לצומת מחסיה, פונים בכביש 3866 מזרחה ועולים להר יעלה.

  שער כניסה מזרחי - משכונת עין כרם-צומת כרם נוסעים בכביש 386 לאורך תוואי נחל שורק עד למפגש עם כביש 3866, ליד בר גיורא.

  שער כניסה דרומי - מצומת האלה עולים בכביש 375 לעבר צור הדסה ובר גיורא. אפשרות נוספת: לנסוע מעמק האלה לכיוון בית שמש (כביש 3855) לשער כניסה מערבי.
 • עלות כניסה

  הכניסה לפארק אינה כרוכה בתשלום.
 • מרחב-

  מרכז
 • אזור ניהול גאוגרפי בקק"ל-

  ההר וירושלים
 • אתרים מיוחדים בפארק-

  אנדרטה לזכר הנספים במעבורת החלל צ'לנג'ר, אנדרטה לזכר אילן רמון, בית היערן, מערת שורק, הר יערן, הר יעלה, שרידי כנסיה ביזנטית.
 • אתרים נוספים בסביבה-

  שכונת עין כרם, נחל שורק, נחל רפאים, מושב בר גיורא, קיבוץ נתיב הל"ה, צור הדסה.
 • אתרים מונגשים-

  יש
 • סוג חניון-

  חניונים מונגשים,חניוני לינת לילה,חניוני פיקניק
 • תחומי עניין-

  מסלולי הליכה,מצפורים,ארכיאולוגיה

הודעות למטיילים בפארק עצמאות ארצות הברית

עין אל מארג'
ההגעה לעין אל מארג' שליד מערת הנטיפים בפארק ארה"ב והשהייה בו מסוכנות. האתר סגור למטיילים.
(עודכן בתאריך 21.3.2021)

שביל הקיסר
הכניסה לשביל הקיסר, מחורבת חנות לחניון בית הבד, לאורך כביש 375 אסורה עקב בעיה בטיחותית חמורה.
(עודכן בתארים 21.3.2021)

מידע נוסף:
בחניון מוקד שירות יערני "בר בהר" קיימים שירותים מונגשים.
השירותים פעילים בכל ימות השבוע, כולל שישי, שבת וחג בין השעות 08:00-16:00.

פארק עצמאות ארה"ב. צילום: ארכיון צילומי קק"ל
פארק עצמאות ארה"ב. צילום: ארכיון צילומי קק"ל

על הפארק

קק"ל, בסיוע ידידי קק"ל מארצות הברית, החלה בפיתוח הפארק בשנת 1976, במלאות 200 שנה לעצמאות ארה"ב, לציון הקשר ההדוק בין שתי המדינות שוחרות החירות. הפארק מתבסס על היערות שניטעו באזור בשנות ה-50 במאה הקודמת בידי עולים חדשים שהתיישבו באזור ובבית שמש הסמוכה.
לאורך צירי התנועה הראשיים בפארק הכשירה קק"ל מספר רב של חניוני פיקניק, מתקני נופש פעיל ומצפורים המשקיפים על הנופים הקסומים של נחל שורק והרי יהודה במרחב שבין ירושלים וחוף הים התיכון. נפרצו גם שבילים להולכי רגל, המובילים את המטיילים אל פינות החמד שבפארק ושוקמו שטחי חורש טבעי ואתרים ארכיאולוגיים. ליבת הפארק כוללת נוף של רכסים וערוצי נחלים ובהם גם שמורת הטבע נחל דולב ונחל המערה.

היער שמסביב לבר גיורא

מושב בר גיורא יושב על שרידיו של מחנה עלאר, ששימש מקום נופש לקצינים בריטים. יש להניח שבזכות אתר הנופש הזה נטעו הבריטים מסביב את אחד מיערות אורן ירושלים הראשונים בארץ. היער נפגע בחלקו בשלגים של שנות ה-90 במאה הקודמת. קק"ל מניחה לעצי היער הוותיקים להתאושש ומשקמת את החורש הטבעי הכולל מגוון של מיני עצי בר ובהם אלון מצוי, קטלב מצוי ואלה ארצישראלית.

 למפת הפארק

מתקני משחקים בפארק עצמאות ארה"ב. צילום: ארכיון צילומי קק"ל
מתקני משחקים בפארק עצמאות ארה"ב. צילום: ארכיון צילומי קק"ל

מסלולי טיול ואופניים

למידע מפורט על מסלולי טיול בפארק עצמאות ארצות הברית:

למסלולי טיול בפארק עצמאות ארצות הברית באתר e ירוק של קק״ל

מוקד מידע בר בהר בנס הרים

סמוך לצומת בר גיורא פועל מוקד מידע של קק"ל ובו תחנת מידע ושירותים, המותאמים למוגבלים בתנועה. במקום פועל בית קפה.

המוקד פתוח מדי יום בשעות 17:00-9:00 ומציג תצוגת קבע הכוללת תמונות, מפות, הצעות למסלולי טיול ולביקור באתרים, מידע על אתרי הנוף והארכיאולוגיה ולוחות הסבר על תופעות גיאולוגיות, בוטניות וזואולוגיות המאפיינות את האזור.

ממוקד המידע יוצאת מערבה טיילת נוף שאורכה כ-250 מטר. הטיילת, תרומת ארגון נשות "הדסה", סלולה אספלט ונגישה לאנשים בעלי מוגבלות בתנועה. הטיילת מסתיימת במרפסת הצופה על הנוף המרהיב של נחל שורק. בתוואי הדרך, סמוך למוקד המידע, יש רחבה המיועדת להתכנסות של עד כ-60 איש.

מכאן יוצא גם שביל אופניים מסומן שחור המוביל מערבה לאורך המדרון הדרומי של נחל שורק, עד להר יעלה. המסלול בדרגת קושי קל עד בינוני ומתאים למשפחות.

דרך האמפרי - כביש 3866

גישה משער כניסה מערבי. מצומת שמשון נוסעים דרומה בכביש 38 ופונים מזרחה בצומת המרומזר לכביש 384, העוקף את אזור התעשייה בית שמש. במפגש עם כביש 3866, סמוך לכניסה למושב מחסיה, פונים מזרחה. אנו עוזבים את גבעות שפלת יהודה ועולים עתה במדרון הרי ירושלים לעבר הר יעלה. הדרך נקראת דרך האמפרי, לזכרו של סגן נשיא ארצות הברית וידיד ישראל יוברט האמפרי. הדרך, שאורכה כעשרה קילומטרים, משמשת נתיב תחבורה המקשר את יישובי ההר עם בית שמש ויישובי השפלה.

כקילומטר וחצי מתחילת הדרך נבחין בשער הכניסה המערבי לפארק. במקום הוכשרו מרפסת תצפית וחניונים.

בהמשך הדרך פזורים מספר חניונים ותצפיות נוף, כל אחד בעל אופי משלו. במעלה הכביש מובילה דרך קצרה ימינה לבית היערן. זהו מבנה אבן שנבנה בימי המנדט הבריטי. קק"ל שיקמה את המבנה והכשירה בצדו חניון, מתקני שעשועים ומצפור נוף עם פרגולות ומתקני ישיבה.

צומת הר יעלה

הכביש מגיע לצומת הר יעלה. מעט לפני הצומת נמצאת אנדרטת זיכרון לאסטרונאוט הישראלי אילן רמון, שנספה במעבורת החלל "קולומביה". האנדרטה שוכנת בנקודת תצפית יפה על הסביבה. סמוך אליה ניצבת אנדרטה נוספת, העשויה סלע ועליו מוטבעת מפת ארץ ישראל. בצומת הר יעלה, ממערב לכביש, ניצבת אנדרטה מרשימה המנציחה את זכר הנספים באסון מעבורת החלל "צלנג'ר", שהתפוצצה מיד לאחר המראתה (1986). הפסל המתכתי, בעל הצורה האליפטית, מעשה ידיו של הפסל אלי רן, מסמל את כדור הארץ.

מצומת הר יעלה ניתן לנסוע מערבה ולבקר במערת הנטיפים שבשמורת אבשלום, מערת הנטיפים המרשימה בישראל (הכניסה בתשלום).

טיול רגלי הר יעלה למוקד מידע נס הרים

משך ההליכה: 3-4 שעות. אורך השביל: כשישה קילומטרים. דרגת קושי: מיועד למיטיבי לכת. מפה (חובה): מפת טיולים וסימון שבילים מבואות ירושלים (גיליון מס' 9).

דרך עפר עולה אל ההר (645 מטר), הנקודה הגבוהה בפארק. התצפית המרהיבה חולשת על שפלת יהודה ומישור החוף הדרומי במערב, נחל שורק והרי ירושלים בצפון והרי חברון במזרח. סביב פסגת ההר יש מסלול הליכה טבעתי. קק"ל בנתה כאן מגדל תצפית למניעת שריפות.

לתשומת לבכם: חל איסור לעלות על המגדל. המגדל נועד ליערני קק"ל ולצופי אש העולים עליו למטרת עבודה בלבד.

מסביב לפסגה פזורים שרידי הכפריר הערבי דיר-אל-הווא (משכן הרוחות) ושרידים של יישוב קדום מהתקופה הביזנטית. במלחמת העצמאות היה האזור הזה, עד תחנת הרטוב, ליד בית שמש של ימינו, בשליטת הצבא המצרי. הכוחות המצריים הגיעו אז עד רמת רחל. אזור הר יעלה ורכס סנסן נכבשו במסגרת מבצע "ההר" (22-19 באוקטובר 1948), שיצר את "פרוזדור ירושלים". בני נוער מתנדבים עוסקים בשיקום סביבתי בהר יעלה.

מפסגת הר יעלה ניתן לצעוד בשביל מסומן ירוק, הפוגש שביל הולכי רגלי מסומן שחור. שביל זה מעניק תצפית על הערוץ העמוק והנפתולים המרהיבים של נחל שורק. בדרך ניתן לטפס לחורבת טורה ולבקר במבנה בעל הכיפה הלבנה של דאר-א-שיח. המסלול מסתיים במוקד מידע נס הרים. ניתן לסיימו גם בתחנת הרכבת בר גיורא (נחל קטלב). המסילה, שנסללה לראשונה בשנות ה-80 של המאה ה-19, שופצה בראשית שנות האלפיים ומשמשת את קו הרכבת בית שמש-ירושלים.

מהר יעלה לצור הדסה

מהר יעלה נוסעים מזרחה. ליד מושב נס הרים הקימה קק"ל מרכז נטיעות ומרכז שדה חינוכי, המשמש בני נוער מהארץ ומחו"ל שבאים לפעילות ביער. הלאה משם נמצא חניון נס הרים, החניון הגדול בפארק. החניון שוכן משני צדי הכביש ונגיש לאנשים המרותקים לכיסאות גלגלים. בחניון הכשירה קק"ל שפע מתקני משחק לילדים וכן ספסלים ומתקני פיקניק.

טיול רגלי אל חורבת בית עתאב

משך הליכה: כשעתיים. אורך המסלול: כ-2.4 ק"מ (הלוך ושוב). דרגת קושי: משפחות.
שביל מסומן אדום יוצא מחלקו הדרומי של החניון. בצומת הדרכים הראשון כדאי להמשיך בשביל המסומן שחור. השביל "השחור" עובר ליד מצוק סלע ארוך, מבקר בעין הוד ובטרסות שמסביבו ועולה לראש חורבת בית עתאב. התצפית מראש החורבה מרהיבה. במקום ניכרים שרידי מבנה צלבני ריבועי המשמש בסיס לגיבוב של מבנים מתקופות מאוחרות יותר. בתום הביקור שבים בדרך המסומנת אדום בחזרה לחניון.
הערה: ניתן להמשיך מחורבת בית עתאב במורד נחל המערה. זהו מסלול באורך כשמונה קילומטרים מסומן אדום ומיועד למיטיבי לכת. יש לדאוג לרכב מאסף בסוף המסלול (גישה מכביש 3855).

פינת ישיבה בפארק עצמאות ארה''ב. צילום: ארכיון צילומי קק''ל
פינת ישיבה בפארק עצמאות ארה''ב. צילום: ארכיון צילומי קק''ל

מצור הדסה לעמק האלה

כביש 375 יורד בגב שלוחה הררית, שבה נטעה קק"ל יערות המשולבים בחורש טבעי. על גב השלוחה עברה הדרך הקדומה שהוליכה מאשקלון ומעזה דרך עמק האלה לירושלים. שריד ראשון לדרך נמצא כקילומטר וחצי מהצומת בדמותה של חורבת חנות. בצד חניון קק"ל נמצאים שרידי כנסייה ביזנטית ובה רצפת פסיפס מרהיבה (מכוסה בחול כדי להגן עליה), ח'אן מהתקופה הממלוכית וגיתות עתיקות. מחורבת חנות ניתן לצאת למספר מסלולים ברכב וברגל.

דרך הקיסר

משך הליכה: כשעתיים. אורך המסלול: כ-3.5 ק"מ. דרגת קושי: משפחות. הערה: יש לתאם רכב מאסף בסוף המסלול, כביש 375, כמאה מטר ממערב לסימן ק"מ 8.

השביל יוצא מחניון קק"ל בחורבת חנות, עובר ליד גל האבנים שעל פי האגדה הוא קברו של גוליית הפלשתי ויורד ביער מעורב בחורש טבעי. לאחר שהשביל חוצה את כביש 375, הוא עובר ליד אבני מיל וחציבה של דרך רומית שנסללה במאה השנייה לספירה, לקראת ביקורו של הקיסר אדריאנוס. השביל מסתיים סמוך לשרידי בית בד משוקם. כיום משתמשים בשביל גם רוכבי אופניים המעונינים ברכיבה אתגרית. הולכי הרגל ובעיקר רוכבי האופניים מתבקשים להיזהר.

מחניון חורבת חנות יורד שביל נוסף לעבר מעינות נחל זנוח - עין מטע, עין תנור וחורבת תנור. המסלול מסומן בשחור ומופיע במפת סימון שבילים בלבד.

  דרך הקיסר. צילום: ארכיון צילומי קק''ל
דרך הקיסר. צילום: ארכיון צילומי קק''ל

אתרים מונגשים

אתרים מונגשים

בחניון נס הרים הונגשו המתקנים הבאים:

 • חניה
 • שולחנות פיקניק
 • שבילים
 • שילוט
 • מתקני משחק


במוקד המידע של קק"ל בר בהר הונגשו המתקנים הבאים:

 • חניה
 • שירותים
 • שולחנות פיקניק
 • ספסלים
 • שילוט
 • שביל טיול מונגש - השביל בחלקו עם שיפוע גדול מ-10%.


בחניון נשות הדסה הונגשו המתקנים הבאים:

 • שביל הליכה (בחלקו יש שיפועים גדולים)
 • ספסלים לאורך השביל


בחניון הדס הונגשו המתקנים הבאים:

 • חניה
 • שולחנות פיקניק
 • מעגל מדורה
 • מתקני משחק


בחניון בן גוריון הונגשו המתקנים הבאים:

 • חניה
 • שולחנות פיקניק
 • מעגל מדורה
 • מתקני משחק


בחורבת חנות הונגשו המתקנים הבאים:

 • שביל
 • ספסל
 • שולחנות פיקניק
 • ברזייה
כתיבה: גידי בשן

תודה לשותפים בפיתוח היערות והפארקים

פארק עצמאות ארה"ב שוקם ומתוחזק בסיוע ידידי קק"ל בארה"ב. גם אתם מוזמנים להיות שותפים בפיתוח היערות והפארקים. הקליקו לפרטים