יער ירושלים

נוף לשפלת החוף מיער ירושלים צילום יוסי זמיר
צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

יער ירושלים הנמצא מדרום-מערב לעיר הוא "הריאה הירוקה" של תושבי הבירה. ביער מגוון עצים, פרחים ובעלי חיים, טרסות ישנות, שרידי חקלאות עתיקה ומערות קבורה. קק"ל פרצה ביער דרכי הגעה לפינות חמד רבות והכשירה בו שבילי טיול, חניוני נופש ומשחק.

היער ניטע בשנות ה-50-60 של המאה ה-20 על פני כ-4,700 דונם שהצטמצמו מאז, בשל הבינוי המואץ ומערכות כבישים חדשות, לכ-2,200 דונם בלבד.

בשנים האחרונות מתנהל מאבק ציבורי להצלת היער. קק"ל מיישמת ביער את מודל היער הקהילתי שבו התושבים שבקרבתו משתתפים בתכנון, בטיפול ובשמירה על היער; כך הופכים מקומות מוזנחים למוקדי בילוי בטבע ומקור גאווה והזדהות של התושבים עם סביבת מגוריהם.

תעודת זהות

 • איך להגיע

  ליער חרובית הבאים ממישור החוף יסעו לצומת ראם (צומת מסמייה). בצומת פונים מזרחה (כביש 3) על פי השילוט המכוון לירושלים. נוסעים כ-700 מטר בלבד ופונים ימינה בכביש המוליך למושב זכריה (כביש 383). הכניסה ליער חרובית נמצאת בין סימני ק"מ 7-8. הבאים מכיוון ירושלים יסעו בכביש בית שמש - בית גוברין (כביש 38), ובצומת זכריה יפנו מערבה (כביש 383). הכניסה ליער חרובית נמצאת בין סימני ק"מ 7-8.
 • סדרי תנועה ותחבורה

  דרך בית זית - בכביש הגישה למושב בית זית, מעט לפני הכניסה למושב, הכביש מתעקל שמאלה ומגיע לציר אוטווה. אזור התעשייה גבעת שאול – מדרך הדפוס, ליד מאפיית אנג’ל, פונים לדרך יוסף ויץ העוברת בנחל רבידה שבלב יער ירושלים. יד ושם – מדרך הזיכרון המובילה ליד ושם שכונת יפה נוף – כניסה להולכי רגל ולרוכבי אופניים מרחוב פרחי חן המסתעף מרחוב יפה נוף. שכונת הר נוף – מרחוב הרב חזקיהו רבין (לא בשבת).
 • עלות כניסה

  הכניסה ליער אינה כרוכה בתשלום.
 • מרחב-

  מרכז
 • אזור ניהול גאוגרפי בקק"ל-

  ההר וירושלים
 • אתרים מיוחדים בפארק-

  פארק הלוחם, שבילי אופניים מונגשים, מצפור דוד קרון, חניון יער בולגריה.
 • אתרים נוספים בסביבה-

  פארק בריטניה, גן לאומי בית גוברין, פארק עצמאות ארה"ב, יער הקדושים ויער צרעה (הנשיא).
 • סוג חניון-

  חניונים מונגשים,חניוני לינת לילה,חניוני פיקניק
 • תחומי עניין-

  מסלולי הליכה,מצפורים

על היער

ברחבי יער ירושלים ניטעו מגוון עצים: אורן, ברוש, אלון מצוי, אלה ארץ ישראלית, חרוב, זית, תאנה, רימון ונציגים נוספים של חורש ים תיכוני ושל הבוסתנים שכיסו בעבר את מדרונות הרי יהודה. ביניהם פורחים באביב כלניות, נרקיסים ורקפות יפהפיות.

מדרונות רבים מעוטרים במדרגות חקלאיות (טראסות), ובהן שרידי מערות קבורה ומתקנים חקלאיים קדומים ובהם גתות ובורות מים המעידים על החיים באיזור בתקופות קדומות. לעתים חוצים את השטח בריצה צבאים ובאויר ונשמעים קולות של ציפורי שיר רבות. כמו ברבים מיערות קק"ל ברחבי הארץ, נפרצו ביער ירושלים דרכים (במקרה זה באורך כולל של 51 ק"מ) המאפשרות להגיע לפינות חמד רבות. האתרים ביער שולטו והותקנו בו חניוני נופש ומשחק. כל אלה הופכים את היער אטרקטיבי לטיולים בשפלת יהודה ולטיולים באזור ירושלים.

 למפת היער

יער ירושלים על רקע העיר. צילום: ארכיון צילומי קקל
יער ירושלים על רקע העיר. צילום: ארכיון צילומי קק"ל

מסלולי טיול ואופניים

למידע מפורט על מסלולי טיול ביער ירושלים:

למסלול טיול למצפה כרם ביער ירושלים באתר e ירוק של קק״ל
למסלול טיול בשביל הארז ביער ירושלים באתר e ירוק של קק״ל

הכנת תכנית אב ליער ירושלים

עבודת הכנת התכנית אב ליער (קטע דרומי) הגיעה לשיא עם הצגת התכנית לכ-100 איש
במעמד סגן ראש העיר ירושלים מר תמיר ניר בפברואר 2016.

אתרים ביער ירושלים

שביל הארז

שביל הארז הוא מסלול הליכה מעגלי באורך כ-4 ק"מ. דרגת הקושי שלו היא בינונית והטיול נמשך כשעתיים-שלוש. הכניסה אליו היא משכונת יפה נוף, מרחוב פרחי חן המסתעף מרחוב יפה נוף. בכניסה נפנה שמאלה לגן אוסטרליה: חניון קטן ובו מדרון גלישה לילדים. נחנה את הרכב בחניון ונצעד במסלול הכחול. השביל עולה בגרם מדרגות, נמשך במדרון מיוער ועובר ליד חניון נוסף בתוך אזור של שיחי לוטם שעיר וקורנית מקורקפת. באביב צומחים כאן סחלבים.

בהמשך השביל נגיע לחניון גמלאי קק"ל השוכן בין מדרגות חקלאיות ובהן כרמי זיתים, עצי בוסתן וארזים. משם הוא יורד ומגיע לחורשת אקליפטוסים ובה חניון עם מתקני שעשועים ושולחנות שאחדים מהם מעוטרים בלוח שחמט. אפשר לסטות כאן מעט מהשביל ולטפס במעלה המדרון אל שרידי שומרה ובריכת אגירה של מעיין.

נשוב לשביל ונחלוף על פני מערה שבה צומח עץ תאנה מרשים. סמוך לכאן צומח "ארז בן גוריון". נסטה שמאלה מהשביל ונגיע לרחבה קטנה שבה נטע דוד בן גוריון, ראש הממשלה הראשון, עץ ארז בשנת 1958. מכאן מעפיל השביל אל מצפה כרם. במקום יש תעלות קשר שנחפרו על ידי הצבא הטורקי.

במלחמת העצמאות התבצר כאן כח ערבי עד שהמקום נכבש על ידי פלוגת הגדנ"ע "יהונתן". מהמצפה יש תצפית יפה לכיוון הר חרת, צובה, קריית יובל, הר גילה, עין כרם ואבן ספיר. אפשר להגיע מהמצפה בשביל עפר להר הרצל.

אם נחזור לשביל נגיע לחניון ליד מרכז ציפורי. משם נצעד מעט במעלה הכביש ונפנה מיד מערבה (שמאלה) בדרך עפר רחבה לחניון אונטריו. זהו החניון המרכזי של היער . יש בו שולחנות פיקניק, מתקני משחק וספורט, שרותים ומי שתייה והוא הותאם למוגבלים בתנועה.

השביל ממשיך מהחניון במעלה המיוער בעצי ברוש. בסביבה זו נמצא קן של נץ מצוי, אחד מכמה זוגות נצים המקננים ביער. הנץ בונה את קנו בראש עץ גבוה ומקפיד לשמור על מרחק של כ-100 מטרים ממקום ישוב. יתכן והוא אורב לציפורים החיות בתוך היישובים. בדרכו חוצה השביל גתות עתיקות ששימשו לייצור יין. כדי לשוב לנקודת המוצא נחצה את הכביש היורד לעבר שכונת הר נוף ומושב בית זית, ונמשיך בשביל העולה לשכונת יפה נוף.

מבקרים ביער ירושלים. צילום: מלכה ברקאי, ארכיון הצילומים של קק
מבקרים ביער ירושלים. צילום: מלכה ברקאי, ארכיון הצילומים של קק"ל

דרך יוסף ויץ-אוטווה

הדרך נקראת על שמו של יוסף ויץ, מראשי קק"ל, שעמד בראש מפעל הייעור במשך שנים רבות. היא יורדת בצד נחל רבידה, חולפת על פני חוות סוסים ומסוף הדלק "פי גלילות" ומגיעה לחניון שן הפיל, צומת דרכים חשוב ביער. הוא מכונה כך על שם סלע גדול הנמצא בו והמזכיר שן של פיל.

דרך יד ושם – יפה נוף

הדרך מובילה מהר הרצל ויד ושם אל מרכז ציפורי ומשם לשכונת יפה נוף (רחוב פריח חן).

דרך יד ושם – עין כרם

המסלול מתחיל מול הכניסה ליד ושם מהחניון ע"ש חסיד אומות העולם ראול ולנברג ויורד דרך נחל עין כרם לשכונת עין כרם (מסומן בצבע כחול). המסלול מתאים גם לאוניים. כדאי להשאיר רכב לאיסוף המטיילים בשכונת עין כרם.

ליער הקהילתי חשיבות הולכת וגוברת בעולם כולו כשטח ירוק סביב לשטחים הבנויים וכמשאב סביבתי חיוני לאיכות חיי התושבים בעיר. הוא מאופיין בדרך כלל בסמיכותו המיידית לעיר ומשרת בעיקר את תושבי הקהילות המקומיות הסמוכות לו .

הקרבה הפיסית של היער הקהילתי ליישוב, מאפשרת יצירת שייכות ומחויבות בין הקהילה ליער, באמצעות שיתוף הקהילה בממשק היער באופן רציף: בשלבי התכנון, הפיתוח, התחזוקה, טיפוח פעילויות קהילתיות ביער ובניה של תמיכה ציבורית לשימור היער. ליערות הקהילתיים תועלות רבות החל מטיול ערב מחוץ לתחום שאון העיר, הבאת קצב הטבע וערכי טבע אל תוך העיר, שיפור אפשרי בבריאות נפשית ופיזית והפחתת זיהום אויר. זהו כלי בעל עוצמה המקיים את הקשר בין תושבי העיר לבין ערכי הטבע, ותורם לקשר ולמירקם החברתי בעיר.

חורשת האומות - עצים של שלום, שותפות ואחווה

למרגלות יד ושם, בלב יער ירושלים, הקימה קק"ל חורשה מיוחדת – חורשת האומות, שאליה מגיעים מנהיגים וראשי מדינות מכל רחבי העולם לטעת עץ של שלום, שותפות ואחווה. מנהיגי העולם, המגיעים לביקורים ממלכתיים בישראל, מבקרים ביד ושם - אתר ההנצחה לנספים בשואה, ומרחק קצר משם, הם נוטעים עץ באדמת ירושלים, המסמל חיים והמשכיות.

החורשה הוקמה בשנת 2003, ביוזמה משותפת של קק"ל ומשרד החוץ ומהווה כיום חלק מדרך עץ הזית, שהוקמה בישראל כחלק מפעילות של ארגון אונסק"ו ומועצת אירופה, לקידום השיח הבין-תרבותי והשלום בקרב עמי האזור, תוך עידוד פיתוח בר-קיימא ותיירות חקלאית.

החורשה מהווה חלק מפרוייקט שימור ופיתוח יער ירושלים ונטיעת העצים ע"י מנהיגי העולם, מחזקת את המאבק לשמירה של היער והסביבה. מאז הקמתה נטעו בה 29 מנהיגים וראשי מדינות מכל רחבי העולם, שהוסיפו ליער מגוון של עצים, בהם עצי זית, חרוב, תאנה ואלה. מטיילים רבים, בני נוער, משפחות וקבוצות מבלים בחורשה, כחלק מביקור בחניונים הרבים ביער ירושלים או טיול בשבילים המובילים מהחורשה לכפר הציורי עין כרם, השוכן במורדות החורשה. במרץ 2007 ניטע בחורשה עץ הזית הראשון, במסגרת המפעל העולמי של "חגורה ירוקה" בת מיליארד עצים, עליו הכריז האו"ם, כחלק מהמאבק בהתחממות הגלובלית.

את העץ נטע בהתרגשות, מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, שציין בדבריו בטקס: "תודה לקק"ל ולעירית ירושלים על שיתופו של ארגון האומות המאוחדות בחורשת האומות, אותה נוטעים מנהיגי העולם. כשיגדל העץ, בעוד כמה שנים, אני מקווה לחזור הנה ולבחון כיצד שגשג, במקביל לשגשוג שאני מאחל לשיתוף הפעולה בין ישראל, הקק"ל והאו"ם. כבוד הוא לי לטעת עץ זית, שענפיו הם חלק מסמלו של האו"ם, במקום הזה למרגלות יד ושם." בטקס החגיגי, קק"ל העניקה למזכ"ל האו"ם תעודה המציינת כי העץ שניטע בחורשת האומות, יקלוט במהלך חייו, 1.5 טון של גזי חממה ויתרום בכך לאקולוגיה העולמית.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל נוטעת עץ בחורשת האומות. צילום: ארכיון הצילומים של קק
קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל נוטעת עץ בחורשת האומות. צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

היסטוריה

יער ירושלים ניטע במחצית השניה של שנות ה-50 ובשנות ה-60. יוסף ויץ, מראשי קק"ל דאז, שכונה "אבי היער בישראל" הבטיח לראש העירייה גרשון אגרון, לכסות את הרי ירושלים במעטה ירוק.

בשנת 1956 נטע הנשיא השני יצחק בן צבי את העץ הראשון ושטח היער הגיע בתום הנטיעות לכ-4,700 דונם. במשך השנים הצטמצם השטח והוא משתרע על 1,250 דונם בלבד, אשר גם עליהם מאיימת סכנת כליה.

המאבק על היער

בשנים האחרונות מתנהל מאבק ציבורי להצלת יער ירושלים. שטח היער מצטמצם והולך עקב לחצי פיתוח מואץ הכוללים בניית מחלף גדול העברת קוי מתח גבוה, הרחבת בית העלמין ומוסד "יד ושם" ותכניות בנייה.

הוקם מטה מאבק להצלת היער שאותו מובילה קק"ל ובשיתוף עם תושבי השכונות הסמוכות ליער נעשו פעולות מחאה שונות. בנוסף הוקם ארגון שומרי יער וכן מרכז חוויה ביער המפעיל אלפי תלמידים ומבוגרים בטיפול ביער. קק"ל ישמה כאן את מודל היער הקהילתי שבו התושבים שבקרבתו משתתפים בתכנון וטיפול בו. המאבק העיקש סייע לאישור תוכנית הקיום והשימור של היער המהווה כלי חשוב בשמירה על הריאה הירוקה של ירושלים.

שלג ביער ירושלים. צילום: יוסי זמיר
שלג ביער ירושלים. צילום: יוסי זמיר

סיפורו של מצפה כרם

אתם מוזמנים להכיר את סיפורה של כיפת רכס ביער ירושלים, במקום שבו חובק היער את העיר. לכיפה מספר שמות - חרבת חממה בעבר, מצפה כרם כיום ושם מוצע - גבעת עודד חי .

אתם מוזמנים לקרוא על אודות המקום בחוברת שנכתבה לזכרם של לוחמי "פלוגת יהונתן", משחררי הגבעה בקרבות תש"ח, ולכבודו של מר אלי זוהר, מספר סיפור הקרב מאז ועד עתה.

החוברת נכתבה ע"י אפרים שלאין, והופקה ע"י מרחב מרכז ויחידת הפרסומים בקק"ל.

 להורדת החוברת

אתרים מונגשים

בחניון קוריאה-סמסונג הונגשו המתקנים הבאים:

 • שולחן פיקניק
 • מעגל מדורה


בחניון מימרן שפרינצק הונגשו המתקנים הבאים:

 • שולחן פיקניק
 • מעגל מדורה

תודה לשותפים בפיתוח היערות והפארקים

יער ירושלים הוקם ומתוחזק בסיוע ידידי קק"ל בישראל ובעולם - במיוחד באוסטרליה, איטליה וארגנטינה. גם אתם מוזמנים להיות שותפים בפיתוח היערות והפארקים. הקליקו לפרטים