יער בארי

יער_בארי_מצוק_נחל_גרר_בארי,יער בארי-שקולניק
צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

יער בארי משתרע על פני כ- 11,000 דונם בנגב המערבי, בחבל הבשור מדרום לצומת סעד. הנוף מורכב משדות ירוקים ומרחבים פתוחים ובתרונות שנוצרו כתוצאה מכמות משקעים דלה שגורמת להיעדר צמחייה ולסחף באדמת הלס הרכה. קק"ל הכשירה באזור מסלול נסיעה לכל סוגי הרכב. בארי הוקמה בין לילה במבצע 11 הנקודות בנגב (מבצע משותף לסוכנות היהודית, קק"ל, ההגנה וחברת מקורות). במסגרת טיול לדרום ניתן לבקר בקיבוץ בארי באתרי הקרבות מ-1948 ובתצפית מרהיבה.

תעודת זהות

 • איך להגיע

  מכביש צומת סעד- רעים (כביש 232 ), בין סימני 38-39, לכביש אספלט המסומן אדום.
 • עלות כניסה

  הכניסה ליער אינה כרוכה בתשלום.
 • מרחב-

  דרום
 • אזור ניהול גאוגרפי בקק"ל-

  נגב צפוני-מערבי
 • אתרים מיוחדים בפארק-

  בתרונות בארי (שמורת המכתש), מכרות הגופרית, אנדרטת יד אנז"ק, אנדרטה להנצחת יהודי בגדד, מאגר נירים, חורבת מעון.
 • אתרים נוספים בסביבה-

  דרך השיזף – יער יד מרדכי, מאגר ניר עם ומצפור על שם אסף סיבוני, מצפור על שם נביה מרעי, חניון על שם צוקרמן ובית שביתת הנשק, אנדרטת חץ שחור, פסיפס בית כנסת מעון, אנדרטת אוגדת הפלדה, דרך נופית בשור, דרך השדות, דנגור ופארק אשכול.
 • אתרים מונגשים-

  יש
 • סוג חניון-

  חניונים מונגשים,חניוני פיקניק
 • תחומי עניין-

  מסלולי אופניים,מצפורים,ארכיאולוגיה

הודעות למטיילים ביער בארי

מצפור ע"ש נביה מרעי - סגירת המצפור למבקרים
המצפור שביער שדרות סגור למבקרים עד הודעה חדשה בשל בעיות בטיחות.
(עודכן בתאריך 5.8.2020)

פריחת כלניות ביער בארי. צילום: מיכאל חורי
פריחת כלניות ביער בארי. צילום: מיכאל חורי

על היער

כמות המשקעים השנתית הממוצעת באזור יער בארי אינה עולה בהרבה על 300 מ"מ בשנה. כמות המשקעים הזו אינה מספקת להתפתחות צומח עבות. באין צמחייה רבה ובגלל קרקע הלס הרכה, יש בכמות המשקעים הזו עוצמה הדרושה לסחיפת הקרקע ויצירת נוף הבתרונות. קק"ל שילטה באזור מסלול נסיעה המתאימים לכל סוגי הרכב.

 למפת יער בארי

מסלולי טיול ואופניים

היסטוריה

בארי הישנה – נאחביר

בארי הוקמה במסגרת 11 הנקודות בנגב (מבצע משותף לסוכנות היהודית, קק"ל, ההגנה וחברת מקורות) בידי חברי הגרעינים של הצופים והנוער העובד. המבצע תוכנן בסודיות רבה. בערב, מוצאי יום הכיפורים, רוכזו האנשים והציוד בכמה יישובים, שמהם יצאו השיירות עם חשכה.

אפילו המתיישבים עצמם לא ידעו בדיוק לאן פניהם מועדות. כך, בין לילה, הוקמו בארי, חצרים, נבטים, אורים, נירים, שובל, משמר הנגב, גלאון, תקומה, כפר דרום וקדמה. קיבוץ בארי נקרא בראשיתו נאחביר, כשמו הערבי של האזור, שפירושו הוא אזור בתרונות. מאוחר יותר הוא נקרא על שם כינויו הספרותי של ברל (בארי) כצנלסון, שנפטר אז. הקיבוץ שכן תחילה כשני קילומטרים ממערב למקומו היום ונקרא בארות.

במלחמת העצמאות הותקף הקיבוץ בידי צבא מצרים ומגיניו נאלצו לחיות חודשים אחדים בבונקרים. בתום המלחמה עבר למקומו הנוכחי על גבעת אל-מושיריפה. מבארי הישנה נותרו בית הביטחון הנקוב בכדורים ומגדל המים של הקיבוץ. כדאי לעלות לתצפית "עמדה מס' 1", הנמצאת בצדה הדרומי של הדרך הסלולה, מול בית הביטחון. העמדה, תעלות הקשר והגדרות שוחזרו על ידי ילדי הקיבוץ. התצפית יפיפיה. בדרום רואים את אזור מחצבות הגופרית, כשלמרגלות התצפית, מקום המטעים של הקיבוץ בראשיתו, ניטע לאחרונה בידי קק"ל.

אנדרטה להנצחת יהודי בגדד

בחניון נאחביר נמצאת אנדרטה המנציחה את זכרם של יהודי בגדד שנספו בפוגרום בשלהי מלחמת העולם השנייה. יוצאי בגדד נמנו עם מייסדי בארי. מסמכים שנמצאו לאחרונה בארכיון יהודי בגדד מעידים כי בני הקהילה הרימו בשנת 1947 תרומה לקק"ל, כסיוע לקיבוץ הצעיר בראשית דרכו. בכסף זה ניטעו החורשות הראשונות שביער בארי.

בארי הישנה - נאחביר. צילום: ארכיון צילומי קק"ל
בארי הישנה - נאחביר. צילום: ארכיון צילומי קק"ל

אנדרטת יד אנז"ק

כארבעה קילומטרים מצפון-מערב לקיבוץ בארי נמצאת אנדרטת אנז"ק, לזכר חללי "קורפוס אוסטרליה וניו-זילנד" (ANZC) שנפלו בקרב על עזה במלחמת העולם הראשונה. האנדרטה, בצורת האות האנגלית A, הוקמה בשנת 1967, במלאת 50 שנה לכיבוש עזה בידי הצבאות הבריטיים. האנדרטה צופה אל עבר שדות הקרב של מלחמת העולם הראשונה.

שימו לב: בשל קרבת האתר לגבול, אנו ממליצים ללמוד על פועלם של פרשי אנז"ק בביקור במצפור נחל אסף, שם הוקם שילוט הקדשה והוקרה לגדוד. בכל מקרה, בזמן הביקור באזור יש להישמע להוראות כוחות הביטחון.

ארכיאולוגיה

חורבת מעון

בהמשך כביש 242, ליד קיבוץ נירים, שוכנים שרידי חורבת מעון, עיר קדומה מתקופת המשנה והתלמוד. כאן התגלתה רצפת פסיפס מרהיבה של בית הכנסת של הקהילה הקדומה. בפסיפס 55 מדליונים המתארים בעלי חיים ותשמישי קדושה יהודיים.

אוצרות טבע

בתרונות בארי (שמורת המכתש)

כקילומטר מצפון לקיבוץ בארי, בשטח דמוי קרקס (בצורת זירה), נמצאת שמורת בתרונות בארי, ובה נופים מיוחדים, המקיפים עמק דמוי מכתש, כמו נופי ירח, שנוצרו כתוצאה מסחיפה חזקה של קרקע. השמורה משתרעת על פני כ- 5,000 דונם.

השמורה כוללת את האגן העילי של נחל סחף, שיצר כאן עמק דמוי קרקס הסגור משלושה עברים ופתוח למערב. קירות הלס הסוגרים על קרקס הסחיפה מתנשאים לגובה של 10-15 מטרים, ואדמת הלס שבקרקעית הקרקס מבותרת על ידי יובלי נחל סחף.

בקרקע נמצא אתר פרהיסטורי מהתקופה הפליאוליתית, ובו ריכוזים גדולים של כלי צור. הצמחייה בשמורה מגוונת וכוללת שיחי מיתנן, קזוח עקום, סירה קוצנית, לוטם זעיר, שמשון השלחופיות, נואית קוצנית ומרווה מצרית. באביב פורחים כאן אירוס ארצישראלי, כלנית, נורית אסיה ודבורנית דינסמור. בתחום השמורה יש גם עולם חי ומגוון ובו צבאים, דורבנים, צבים ולטאות כוח.

מלבד הנוף והפריחה, אפשר למצוא ביער בארי את מטע האגבות הראשון שניטע בנגב, כחלק מניסיון שכשל להקים תעשיית חבלים. האגבות הן צמחים בשרניים המוציאים עמודי פריחה ענקיים, בגובה של חמישה מטרים. ראשוני בארי, בסיוע קק"ל, שתלו באזור עשרה דונמים של אגבות מתוך כוונה להפיק מסיביהן חבלים. כלכלית הגידול נכשל, בין השאר, גם בגלל ייצור חבלים מחומרים סינתטיים.

בחודשים פברואר-מרץ מתכסה היער אודם כלניות. הכלנית המצויה (Anemone) ממשפחת הנוריתיים קיבלה את שמה בזכות הפרח המתהדר ככלה. פירוש השם המדעי: בת הרוח. הכלנית פורחת בעיצומו של החורף, כאשר נושבות רוחות עזות. המרבדים האדומים מנוקדים בפריחת עירית, כדן, זמזומית, דבורנית ופרחים נוספים.

בארות מים ביער בארי. צילום: ארכיון צילומי קק"ל
בארות מים ביער בארי. צילום: ארכיון צילומי קק"ל

מכרות הגופרית

כ-200 דונם של מכרות נטושים ושמורת טבע בחבל הבשור, כשני קילומטרים מקיבוץ בארי. במקום נתגלה מרבץ של גופרית ששקעה בקרקעיתו של מקווה מים מתוקים וחמים שהיה כאן בתקופת הניאוגן. הגיאולוג הבריטי וילאמס, שגילה את המרבץ במלחמת העולם הראשונה, קיבל מממשלת המנדט את הזיכיון לניצולו. בשנת 1933 הוחל בכריית הגופרית, נסלל כביש צפונה לצורך הובלת הגופרית אל נמל עזה, ואף הוקם מפעל לעיבוד הגופרית.

המכרות והמפעל פעלו עד שהמרבץ נוצל עד תום מבחינה כלכלית (1946). עד לשנת 1938 הפיק המכרה כ-7,000 טונות גופרית. כיום נותרו במקום שוחות הכרייה, ערימות פסולת גופרית וכן מבנה המפעל ולידו באר עמוקה ובריכת אגירה. כ-300 מטר מדרום למכרות נותרו שרידי מתחם צבאי גדול, הכולל מבנים ומערכת כבישים: כאן היו במלחמת העולם השנייה מחסני תחמושת גדולים של הצבא הבריטי.

מאגר מים

מאגר נירים – תצפית על ציפורים

קק"ל הקימה בראשית שנות ה-80 מאגר מים לטובת השקיית השדות החקלאיים של יישובי הסביבה. במקום ישנה תצפית יפה על עופות מים במשך כל ימות השנה. מומלץ במיוחד באביב.

חניונים לפיקניק

חניון נאחביר - למרגלות מגדל המים בנאחביר הישנה – שולחנות פיקניק, ברזיה, מתקני משחק ושירותים. החניון מותאם למוגבלים בתנועה.

חניון רעים – בגדת נחל גרר (שרשרת), בכביש סעד-רעים (כביש 232 ) - שולחנות לפיקניק.
חניון סעד – מדרום לצומת סעד – שולחנות פיקניק.
חניון חרבת מדור – שולחנות לפיקניק על "דרך מתקני המים".

אתרים מונגשים

אתרים מונגשים

במבואת הכניסה ליער הונגשו המתקנים הבאים:

 • שילוט
 • משטחי תצפית


בחניון נאח'ביר הונגשו המתקנים הבאים:

 • חניה
 • שולחנות פיקניק
 • ספסלים
 • שירותים
 • ברזייה
 • שבילים
 • שילוט
 • מתקני משחק


בבאר אנטיליה הונגשו המתקנים הבאים:

 • שילוט
 • משטחי תצפית


בחניון הרעים הונגשו המתקנים הבאים:

 • חניה
 • שביל
 • רחבה
 • שולחן פיקניק
 • ברזייה


במבואת אנז"ק בבארי הונגשו המתקנים הבאים:

 • חניה
 • שביל
 • רחבה
 • שולחן פיקניק
 • ברזייה

מסלולי אופניים

ביער בארי, כמו ברבים מיערות קק"ל ברחבי הארץ, ישנה פעילות רכיבה על אופניים. מסלול אופני הרים מלאכותי נבנה על ידי חברי הקיבוץ ומתחיל מ"הבור" – מחצבת עפר, באורך של 3.5 קילומטרים. המסלול כולל מכשולי חול, מים, גזעי עץ, סלעים וגבעות שונות. מדי שנה בחודש האביב מתקיים המרוץ המסורתי בשבילי הקיבוץ לדרך הבשור.

תודה לשותפים בפיתוח היערות והפארקים

יער בארי הוקם, שוקם ומתוחזק בסיוע ידידי קק"ל בעולם - במיוחד בגרמניה וצרפת. גם אתם מוזמנים להיות שותפים בפיתוח היערות והפארקים. הקליקו לפרטים