נחל הבשור - דרך נוף

נחל הבשור. צילום: ישראל מלובני
נחל הבשור. צילום: ישראל מלובני

נחל הבשור, העובר בחולות עגור- חלוצה וחבל הבשור שבהר הנגב הצפוני, הוא מהארוכים שבנחלי הנגב (אורכו כ- 80 ק"מ). קטע הנחל שבין קיבוץ צאלים בדרום לכביש 241 בצפון הוא שמורת טבע ששטחה כ- 35 קמ"ר ובה נופי בתרונות, מעיינות הנובעים כל השנה, בריכות מים, צמחייה עשירה, מגוון בעלי חיים ואתרים ארכיאולוגיים. בסיוע הקהילות היהודיות בארה"ב ובאוסטרליה, קק"ל הכשירה בנחל מערכת מאגרי ענק לקליטת מי שיטפונות ולהחדרתם אל מאגרי מי התהום, כחלק מתכנית "נגב של צמיחה" של קק"ל, שמטרתה להציב את הנגב בסדר עדיפות לאומי עליון.

תעודת זהות

 • איך להגיע

  כמה מאות מטרים מצפון לצומת צאלים, בכביש מספר 222 (כביש צאלים-גבולות) יוצאת דרך עפר, העוברת לאורך הגדה המערבית של נחל הבשור ומוליכה צפונה עד לפארק אשכול, אל כביש מספר 241 (כביש מגן- גילת).

  דרך עפר זו היא הדרך הנופית שהוכשרה על יד קרן קימת לישראל והמנהלה לפיתוח התיירות בנגב לתצפית ולטיול. הקצה הצפוני של דרך הנוף – כביש 241 בין סימני 4-5 ק"מ., הקצה הדרומי - כביש 222, בין סימני 184-5 ק"מ).

  לדרך השדות:
  לבאים מאופקים ובאר שבע ניסע בכביש 241, פונים בצומת אורים דרומה לצומת צאלים בכביש 234, ומשם ממשיכים לצומת צאלים בכביש 222.
 • עלות כניסה

  הכניסה לנחל ואתריו אינה כרוכה בתשלום.
 • מרחב-

  דרום
 • אזור ניהול גאוגרפי בקק"ל-

  הר הנגב והערבה
 • אתרים מיוחדים בפארק-

  באר צאלים, באר רבובה, תל שרוחן, שרידי גשר הרכבת הבריטית, פארק אשכול.
 • אתרים נוספים בסביבה-

  דרך השדות – נחל בשור, פארק נחל גרר, פארק אופקים, יער בארי, גן לאומי פארק אשכול, פארק גולדה.
 • סוג חניון-

  חניונים מונגשים,חניוני לינת לילה,חניוני פיקניק
 • תחומי עניין-

  מצפורים,ארכיאולוגיה

על המקום

נחל בשור

נחל הבשור, העובר בחולות עגור- חלוצה וחבל הבשור שבהר הנגב הצפוני, הוא מן הארוכים שבנחלי הנגב (אורכו כ- 80 ק"מ). ראשיתו בפרשת המים הארצית שממערב למדרשת בן גוריון. מכאן הוא יורד צפונה בקער המפריד בין רכס חלוקים לרכס בוקר עד מפגשו עם נחל הרועה. אחר מפגש זה פונה הנחל חדות מערבה וחוצה את קמר בוקר ואת כתף שיבטה בשני מיפערי מים מרשימים. כ- 2 ק"מ מדרום למושב אשלים יוצא הנחל מתחום הר הנגב הצפוני אל מישור החולות של חלוצה, ולאחר כ- 15 ק"מ נוספים הוא עובר בסמוך לחלוצה הקדומה.

ליד באר אסנת, כ- 5 ק"מ ממזרח לקיבוץ צאלים, נשפך אליו נחל באר שבע, ומשם ממשיך הנחל בנופי בתרונות מרשימים של אדמת הלס אל רצועת עזה. נחל הבשור נשפך אל הים התיכון בתחום רצועת עזה, כ- 1.5 ק"מ מצפון-מערב למחנה הפליטים. שם היא יוצרת אגם מים המשמש מוקד משיכת לעופות מים, וצמחים חובבי מים רבים המקיפים אותו.

במקרא נזכר הנחל בקשר למרדף של דוד אחרי העמלקים שפשטו על הנגב (שמואל א' פרק ל' פסוקים 20-21).

דרך נחל הבשור. צילום: גיא אסייג
דרך נחל הבשור. צילום: גיא אסייג

שמורת טבע נחל הבשור

הצומח
שמורה ישנם ריכוזים של שיחי קנה, עצי אשל גדולים ועצי שיטה, על גדות הנחל ובשטחי הבתרונות גדלים צמחי מקור החסידה, מוריקנדיה מבריקה ורותם המידבר. בשנים גשומות פורחים גם סחלבים, כרכומים וסתווניות. השדות החקלאיים הם למעשה "גן הירק" הגדול ביותר של מדינת ישראל בהם מגדלים ירקות, עשבי תיבול ועוד.

בעלי חיים
בשמורה חיים זה לצד זה מיני נחשים ומכרסמים, שועלים, קרקלים, זאבים וצבועים. אם נרים את ראשינו בין שדות "הבולבוסים" (תפוחי האדמה), הגזר, הצנון ושתילי הנענע, נוכל לראות בשמיים ועל העצים את העופות הדורסים האופייניים למקום בעונת זו של השנה, כמו דיות אדומות, עיטי שמש, עקבים, בזים ועוד.

בשדות הירק ובין הרגבים הרטובים אפשר לראות גם להקות של חוגלות, המוני עפרונים, ברכיות, שרשירים, אגמיות ועוד. הציפורים נוהגות לפקוד גם את מאגרי המים המרשימים, שקק"ל הקימה במשותף עם הסוכנות היהודית והקהילות היהודיות מארה"ב ואוסטרליה, בשנות ה- 90 של המאה העשרים. כשהמאגרים מתמלאים במים נוצר חיזיון מרהיב של איתני הטבע שמומלץ ביותר להתבונן בו כשמטיילים במקום.

מאגרי המים בבשור
בשנת 1996 הכשירה קק"ל, בסיוען הנדיב של הקהילות היהודיות בארה"ב ובאוסטרליה, מערכת של מאגרי ענק בנחל על מנת לקלוט את מי שיטפונות החורף הזורמים אל הנחל ולהחדירם אל מאגרי מי התהום. מאגרי המים שהוקמו על גדותיו של נחל הבשור מאפשרים ניצול מי השיטפונות להשקיית שדות היישובים שבסביבתו והסכרים שהוקמו באפיק הנחל עוצרים סחיפה הנגרמת בשל הזרם העז ומעשירה את מי-התהום.

מאגרי הבשור הם מערכת מתוחכמת של 3 מאגרים – מאגר רחובות תחתון, מאגר רחובות עליון ומאגר הבשור – המסוגלים לאגור ביחד כ- 7 מיליון מ"ק מים. בשנים שחונות, שבהן אין אפשרות למלא את המאגרים במי הבשור, קיימת אפשרות להזרים אליהם מים משפכי גוש דן. בניית מאגרי הבשור היא חלק מתוכנית "נגב של צמיחה" של קק"ל, שמטרתה להציב את הנגב בסדר עדיפות לאומי עליון.

פיתוח הנגב, שבו נמצאות עתודות הקרקע הגדולות במדינה, הוא האתגר הגדול של ישראל כיום, כאשר הפרדסים בישראל "נודדים" ממרכז הארץ לנגב המערבי, שם נמצאות קרקעות זולות יותר, המתאימות לעיבוד חקלאי. הפרדסים הם רק חלק ממערך תשתית גדול שהולך ומוקם בחבל הבשור: חממות המשתרעות על פני 500 דונם; הקמת מערך יישובים חדש ופיתוח התיירות בנגב. הגורם המגביל את עיבוד אדמות הנגב הוא מים. מאגרי הבשור הם חוליה חשובה במענה למחסור במים. המאגרים מתוכננים להוסיף לנגב מיליוני מ"ק מים.

 למפת נחל הבשור - דרך נוף

מאגרי המים בבשור. צילום: אלבטרוס
מאגרי המים בבשור. צילום: אלבטרוס

מסלולי טיול

לאורך נחל הבשור התקינה קק"ל דרך נופית המשתרעת על פני 18 ק"מ מצאלים לפארק אשכול. הדרך מאפשרת לציבור המטיילים באזור ליהנות מהשילוב הנופי המרהיב בין מראה הנחל וצמחייתו והנוף המדברי הסובב אותם. דרך הנוף היפה והמפותלת עוברת לצד מעיינות, בריכות, צמחיה, בעלי חיים ואתרים היסטוריים-ארכיאולוגיים. היא התפרסמה בעיקר בגשר התלוי הארוך ביותר בארץ שנמתח מעל הנחל ובמאגרי מי השיטפונות והסכירה שלה.

1. באר צאלים

מייד בתחילת המסלול נוכל לעצור ולטייל ברגל אל אזור באר צאלים, באר שנחפרה בתקופת המנדט הבריטי. המים המליחים משמשים כיום להשקיית השדות הסמוכים. הבאר הבריטית נחסמה עם השנים, אך מפלס מי התהום נותר גבוה, ואפשר לשוטט בינות לצמחי הקנה והאשל שהתפתחו בזכותו.

2. גשר חבלים

גשר חבלים יחיד מסוגו בישראל הותקן על-ידי קק"ל בין שתי גדותיו של נחל בשור, מעל המצוק המחזיק מים במשך כל ימות השנה. אורך הגשר כ – 80 מטר והוא מאפשר חציית הנחל וטיול רגלי בגדה השנייה, אל חווה חקלאית קדומה ואל האנדרטאות לזכרם של שני נערים בני משאבי שדה שנהרגו כאן בתאונת טרקטורון. מתחת לגשר החבלים בריכת מים טבעית המלאה כל השנה. מסביב לנביעת המים סבך של קנים, צבים רכים ואגמיות.

מטיילים בדרך נחל הבשור. צילום: נטלי כהן קדוש.
מטיילים בדרך נחל הבשור. צילום: נטלי כהן קדוש.

3. מאגרי מים

נמשיך בנסיעה לאורך הדרך הנופית. כארבעה ק"מ מצפון לבאר צאלים, בקרבת עצי האשל המרשימים, ניתן לצפות במערכת מאגרי המים שהקימה קק"ל. הפרויקט כולל סכר נמוך הניצב כ"צוואר בקבוק" באפיק הנחל ותעלה המזרימה את מי השיטפונות אל מאגר מים שקיבולו כ- 0.8 מלמ"ק. המים המצטברים במאגר בשעת שיטפון נשאבים אל המאגרים העליונים הממוקמים בשתי גדות הנחל ומשמשים להשקיית אלפי דונם פרדסים של משקי חבל עזה (מח"ע) ושל יישובי חבל מעון (יח"מ).

4. באר רבובה

כשני ק"מ צפונית למאגרי המים נבקר בבאר רבובה. באר זאת נחפרה על-ידי התורכים ושופצה בימי הבריטים. מהדרך הנופית ניתן להבחין במבנה הבאר, בבריכת המים הצמודה אליו ובשוקת להשקיית העדרים. בקרבת הבאר שרדו כמה עצי תמר ושיקמה עתיקים. התורכים עודדו את התושבים הבדואים של הכפר המקומי רואייבה לטעת עצי אשל. לאחרונה הכשירה קק"ל שטחים גדולים לנטיעת פרדסים, ועצי האשל הותיקים שהיו בשטחים אלה הועתקו לסביבת הבאר וכן ניטעו מחדש על-ידי יערני קק"ל לאורך הדרך הנופית.

5. תל שרוחן

נמשיך בדרך הנופית עד למרגלות תל שרוחן, המתנשא מעל מישורי הלס. בעיקול הנחל, לפני התל, נטייל בין גבי המים של עין שרוחן. המעוניינים יוכלו לעלות בשביל התלול המוביל מערוץ הנחל אל התל. מימי עין שרוחן שימשו את תושבי התל במשך מאות שנים - מן התקופה הכנענית התיכונה ועד התקופה הרומית. על פני התל נותרו רק שרידים מעטים : קטע מחומת העיר, שהייתה עשויה לבני בוץ, בחלקו הדרומי של התל ושרידי מבנה ציבורי בחלקו הצפוני. מראש התל ניתן לצפות במישורי הנגב המערבי ובנחל הבשור המסתתר ביניהם.

6. מתל שרוחן אל מעיינות הבשור

שביל מסומן בשחור מוביל מחלקו הצפוני של תל שרוחן אל ערוץ נחל הבשור. נטייל ברגל בשביל זה העובר לאורך הגדה של הנחל ומסתיים במעיינות הבשור הנמצאים בתחומי פארק אשכול. השביל המסומן מאפשר לנו הצצה אל תוך צמחיית הנחל הסבוכה. בתקופת החורף לאחר אירועי שיטפונות לא ניתן לצעוד בערוץ הנחל עצמו, אלא רק לצידו.

7. שרידי גשר הרכבת הבריטית

בקרבת פארק אשכול נעצור ונתבונן בשרידי הבטון של גשר הרכבת הבריטית שהובילה מרפיח לבאר-שבע. הגשר נבנה בשנת 1917, לצרכי הצבא הבריטי שלחם בתורכים באזור זה במלחמת העולם הראשונה, והיה בשימוש גם בשנות העשרים.

8. פארק אשכול (גן לאומי)

2 ק"מ ממערב לקיבוץ אורים, שוכן גן לאומי הבשור, שנקרא גם "פארק אשכול", על שם לוי אשכול ממנהיגי תנועת העבודה וראש ממשלת ישראל בשנים 1963-69. הפארק הוקם על-ידי קק"ל ורשות הטבע והגנים הלאומיים בשנת 1960 על שטח של 1000 דונם, ובו חורשות, מעיינות, מדשאות חניוני פיקניק ובריכת שחייה.

הפארק המטופח נראה כנווה מדבר אמיתי וקשה להאמין שהוא נמצא באזור הנגב הצחיח. הכניסה לפארק היא בתשלום וכדי להגיע אליה יש לנסוע ברכב בדרך הנופית, לאורך הגדה המערבית של הנחל, עד לחיבור הדרך עם כביש מספר 241. כאן יש לפנות ימינה (מזרחה), לעבור על פני גשר אברהם מעל נחל הבשור ולהיכנס בכניסה הראשית לפארק אשכול, לפי השילוט. בתחום הפארק נמצא: נביעת מעיין עין הבשור, שרידי כנסייה ביזנטית ושרידי גשר שהקים הצבא הבריטי בשנת 1917 על אפיק הנחל ועליו עברה מסילת הברזל מעזה לבאר שבע. (כניסה בתשלום)

המשוטטים בנגב המערבי יבחינו כי השתנו בו סדרי בראשית. מישורי הלס והחולות האפרפרים שמשני צידי נחל הבשור הפכו לנווה מדבר. אלפי דונמים של פרדסים וגידולי שדה צובעים את המדבר בירוק.

שדות חקלאיים בחבל הבשור. צילום: ארכיון צילומי קק
שדות חקלאיים בחבל הבשור. צילום: ארכיון צילומי קק"ל

המושג המופשט משהו, "דחיקת המידבר", לובש כאן דמות וצורה ממשיים. כל זה לא היה קורה כאן אלמלא שלושה מאגרי מים מלאכותיים שהקימה קק"ל בצידי נחל הבשור, מים שהפכו את מישורי הצייה לארץ פורחת. במקבל, אזור הנגב המערבי בכלל ואזור נחל הבשור בפרט, עוברים תהליכי פיתוח תיירותי – פיתוח שמטרתו הגנה ושמירה על ערכי הטבע והנוף, במקביל ליצירת מוקדים לפעילות נופש ופנאי.

הביקור בדרך השדות מספק חוויה תיירותית-חקלאית למטיילים בחבל הבשור. הרעיון העומד מאחורי פיתוחו של שביל תיירותי זה באזור המוגדר כמחסן התבואה העיקרי של מדינת ישראל, הוא הניסיון לחבר בין מספר יישובים בסביבה כמו: עין הבשור, עמיעוז, תלמי אליהו, שדה ניצן, אורים, כיסופים, נירים, ישע,ניר יצחק ועוד ובדרך שתבליט את התרומה הרבה של החקלאות לפיתוחה של מדינת ישראל.

ציר הטיול מאחד ומלכד את מוקדי התיירות של הסביבה ומהווה ציר מרכזי לאנשי האזור והמטיילים שיבקשו להגיע לאזור. למטיילים צפויה חוויה מיוחדת במינה – בנוסף לאשפרות להתבונן מקרוב בכל גידולי הפירות האקזוטיים של מדינת ישראל, ממגורות התבואה הענקיות, אפשר להיוודע כאן לגזר,מלפפון, צנונית, פלפל, עגבנייה, תות שדה, תפוחי אדמה, פרדסים של פרי הדר, הצבר המצוי, אגוזי האדמה (הבוטנים), חמניות, פרחים, ועוד עשרות רבות של גידולים.

בפרויקט זה שותפים קק"ל, החברה הממשלתית לתיירות (חמ"ת), משרד התיירות, המועצה האזורית אשכול ומשרד החקלאות.

אתרים מונגשים

אתרים מונגשים

במבואת אנז"ק בפארק אשכול הונגשו המתקנים הבאים:

 • חניה
 • שביל

תודה לשותפים בפיתוח היערות והפארקים

דרך הנוף נחל הבדור שוקמה ופותחה בסיוע ידידי קק"ל ברחבי העולם. גם אתם מוזמנים להיות שותפים בפיתוח היערות והפארקים. הקליקו לפרטים