יער הקדושים

משני צדי נחל כסלון שבפרוזדור ירושלים נטעה קק"ל ב-1951 יער כגלעד לקרבנות השואה: ששת מיליון עציו הם נרות נשמה ירוקי עד, לזכרם של ששת מיליוני היהודים שנספו בשואה. היער, שניטע בתרומת ארגון "בני ברית", משתרע ממזרח לכביש שער הגיא-בית שמש (כביש מס' 38) ומצפון לכביש צומת אשתאול-צובה (כביש מס' 395) בגובה של כ-600 מטר מעל לפני הים. בקיץ אפשר למצוא כאן מפלט מחום היום ובאביב נהנים המבקרים משפע אדיר של צמחי בר.

תעודת זהות

 • איך להגיע

  נוסעים בכביש מס' 1 (תל אביב ירושלים) . במחלף שער הגיא פונים דרומה לכביש 38, (שער הגיא-בית שמש). מעט לפני צומת אשתאול יש פנייה שמאלה לדרך עפר מסודרת ליער הקדושים. (רכב שטח יכול להיכנס לכיוון המערה), כדי להגיע לאנדרטת "גווילי האש", ממשיכים ופונים שמאלה (מזרחה) בצומת אשתאול לכביש 395, (אל יישובי רמת רזיאל).

  ממשיכים עד לשילוט שמוביל ימינה לכסלון. בנקודה מסוימת השביל מתפצל לאנדרטת גווילי האש בהתאם לשילוט. ( רכב שטח יכול להיכנס לכיוון המערה).

 • עלות כניסה

  הכניסה ליער אינה כרוכה בתשלום.
 • מרחב-

  מרכז
 • אזור ניהול גאוגרפי בקק"ל-

  ההר וירושלים
 • אתרים מיוחדים בפארק-

  אנדרטת האש, מערת הקדושים, אנדרטת הזיכרון לאנה פרנק.
 • אתרים נוספים בסביבה-

  פארק יצחק רבין, שמורת המסרק, אשתאול, יער צרעה, פארק עצמאות ארה"ב.
 • סוג חניון-

  חניונים מונגשים,חניוני לינת לילה,חניוני פיקניק
 • תחומי עניין-

  מסלולי הליכה,מסלולי אופניים,מצפורים

הודעות למטיילים ביער הקדושים

חסימת דרך העפר המסומנת בסמ"ש ירוק (מספר 9353)
קק"ל ורשות הטבע והגנים פועלות ביוזמה משותפת לסגירת הדרך שעוברת בגן לאומי הרי יהודה וביער הקדושים לכלי רכב מנועיים. הדרך תשמש מעתה למעבר הולכי רגל ואופניים בלבד. הדרך תיחסם בשתי הכניסות באמצעים שונים ותשולט בהתאם. פקחי רט"ג יאכפו את איסור הנסיעה בה.
(עודכן ב-21.3.2021)

אנדרטת מגילת האש ביער הקדושים. צילום: ארכיון צילומי קק"ל
אנדרטת מגילת האש ביער הקדושים. צילום: ארכיון צילומי קק"ל

על היער

יער הקדושים צובע בירוק את הרי ירושלים באזור שמצפון לכביש העולה בתלילות מצומת אשתאול לרמת רזיאל (כביש 395). קק"ל נטעה את היער בשנת 1951 בתרומת ארגון "בני ברית". ביער צומחים שישה מיליון עצים וכל עץ משמש נר זיכרון ירוק ליהודי שנספה בשואה. קק"ל הציבה בפינות היער שלטים לזכר קהילות שאבדו במלחמת העולם השנייה.

יער הקדושים משתרע על פני 18,000 דונם, משני צדי הערוץ העמוק והמרשים של נחל כסלון. פסגות ההרים שמסביב לנחל מתנשאות לרום של כ-600 מטר מעל פני הים. בעבר שימש הנחל ציר תנועה לירושלים. החלק הצפוני של היער כלול בפארק רבין.

מבלים בצל הנוף ביער הקדושים. צילום: יעקב שקולניק
מבלים בצל הנוף ביער הקדושים. צילום: יעקב שקולניק
היער משלב עצים נטועים כגון אורן ירושלים, ברוש מצוי ואקליפטוס, עם עצי חורש כגון אלון מצוי, אלה ארץ ישראלית ולבנה רפואי. במקומות המוצלים מטפסת על העצים הקיסוסית הקוצנית, הניכרת בעליה דמויי הלב. בקיץ אפשר למצוא כאן מפלט מחום היום ובאביב נהנים המבקרים משפע צמחי הבר, המקשטים את היער בשלל צבעים. במיוחד בולטים שיחי הלוטם המרווני בפרחיהם הלבנים והגדולים ושיחי המרווה המשולשת בפרחיהם הוורודים והעדינים, ואליהם מצטרפות בחורף כלניות ורקפות לרוב.

מאז שנת 2008 מוצבת ביער תחנה אקולוגית, העוקבת אחר השפעת פעולות הממשק היערני על חיוניותו של היער הוותיק, לצד התפתחות דור העצים הבא. המחקר בוחן את הקשר שבין מאפייני הצומח ביער והמגוון הביולוגי המתקיים בו, ואת איכות השירותים האקולוגיים שהיער מציע.
 

מסלולי טיול ואופניים

אתרים ביער

בלב היער, ליד מושב כסלון, ניצבת אנדרטת מגילת האש המתנשאת מבין העצים לזיכרון עד לקרבנות השואה. האנדרטה הוקמה על ידי קק"ל בשנת 1968 ומהמקום בו היא ניצבת נשקף נופם המרהיב של הרי יהודה, שפלת יהודה וחלקיו הדרומיים של מישור החוף.

אנדרטת מגילת האש היא אחת האנדרטאות המרגשת בישראל, אם לא המרגשת שבהן. האנדרטה, יצירתו של הפסל נתן רפפורט, עשויה ברונזה בדמות שני גווילים של מגילה. גובהה כשמונה מטרים ומשקלה יותר מ-12 טון. התבליטים הרבים שבמגילה מספרים את תולדות ישראל. גוויל אחד מתאר את החורבן ואת האסונות שפקדו את עם ישראל, ממנורת המקדש הנשדדת בימי הרומאים ועד ימי השואה, באמצעות תיאור העיירה היהודית בוערת, המורדים המשליכים בקבוקי מולוטוב ודמויות העולות השמיימה מתוך הלהבות. בין הדמויות ניתן לזהות את המחנך יאנוש קורצ'אק, ההולך עם חניכיו למחנה ההשמדה.

במקום שבו גוויל החורבן פוגש את הגוויל השני, נראית דמות נשית מתרוממת מעל לגדר תיל, ודמות נוספת כורעת ברך ומנסה לשאוף אוויר. ענפים מלבלבים מתוך שרידי עצים גדומים מסמלים את התקומה, ולצדם אנשים שמפליגים בספינות לחופי הארץ. נשים וילדים, צעירים וזקנים. יהודי עטור תפילין מנשק את אדמת הקודש.

טקס יום השואה למרגלות אנדרטת מגילת האש. צילום: ארכיון צילומי קק"ל
טקס יום השואה למרגלות אנדרטת מגילת האש. צילום: ארכיון צילומי קק"ל
גוויל התקומה מתאר את עצמאות ישראל ממלחמת תש"ח ועד מלחמת ששת הימים, ומתוארים בו אם נפרדת מבנה היוצא למלחמה, אבני הכותל המערבי וצנחן עטוף טלית בוכה ליד אבני הכותל.

מעל כל אלה נראים חיילים נושאים את המנורה, מעין תשובה למנורה הקדומה שנלקחה לרומא. ליד המנורה מרחפת דמות מסתורית, לבושה בבגדים מן העבר – ייתכן שמדובר באליהו הנביא, סמל הנבואה ששמרה על עם ישראל בכל שנות גלותו.

האנדרטה מתארת סצנות רבות נוספות שהמבקרים מוזמנים לגלות ולהתרשם מהן.

יצירות אחרות של האמן רפפורט ניצבות בשני מקומות אחרים בארץ – פסל מרדכי אנילביץ, מפקדו של מרד גטו ורשה, הניצב על גבעת מגדל המים ההרוס בקיבוץ יד מרדכי, והאנדרטה המסמלת את שילוב המגינים – חיילים ואזרחים בבית הקברות הצבאי בנגבה.

לאנדרטה מגיעים מכביש צומת אשתאול-צובא (כביש מס' 395). יש לפנות לכביש הגישה המוליך למושב כסלון, אך לפני הכניסה למושב להמשיך בהתאם לשילוט עד לאנדרטה.

ההגעה אל הנחל היא מצומת אשתאול. נוסעים מזרחה כ-300 מטר בכביש לרמת רזיאל (כביש 395) ופונים שמאלה (צפונה) בדרך סלולה ברובה. חולפים על פני יקב פלם, חוצים כרם זיתים קטנטן ומגיעים מיד לדרך עפר רחבה, המסומנת בצבע אדום. אנחנו בנחל כסלון. הנחל, שאורכו כ-20 ק"מ, מתחיל את דרכו ליד הר אדר, חושף את מעיינות עין חמד, עובר ביער הקדושים ומתנקז לנחל שורק ליד תחנת הרכבת של בית שמש.

כדי לטייל בנחל יש לפנות ימינה וללוות את ערוץ הנחל בין עצי היער. לאחר כ-200 מטר מגיעים לחניון מאושר ללינת לילה. בחניון יש מקום המיועד ללינה ושולחנות פיקניק.

כקילומטר אחד משם הדרך עוברת ב-"שער הלשכות", שהוקם לכבוד הלשכות ואיגודי הנשים של ארגון "בני ברית". מדרונות ההרים שמסביב מתנשאים כ-300 מטר מעל לחניון ויוצרים נוף מרהיב ביופיו.

400 מטרים הלאה משם מגיעים לרחבה גדולה בלב יער הקדושים. בצד הרחבה נמצאים מערת בני ברית ולפניה קיר ועליו כתובת "יד אנה פרנק".

מערת בני ברית היא חציבה והרחבה של מערה טבעית, במצוק הדרומי של נחל כסלון. המערה נועדה לשמש אתר התייחדות עם זכר קרבנות השואה. בסמוך למערה הציבה קק"ל חניון נופש.

מרחבת החניה יוצאים מערבה שני שבילים קצרצרים וסלולים, המובילים לאנדרטה לזכרה של אנה פרנק. ניתן לצעוד אל האנדרטה באחד מהם ולשוב בשני. בצד השביל מוצבים שלטים ובהם ציטוטים מיומנה של אנה. אחד מהם השפיע במיוחד על פיט כהן, יוצר האנדרטה: "עץ הערמונים שלנו במלוא פריחתו. הוא מכוסה עלים והוא אף יפה יותר מאשר בשנה שעברה" (אנה פרנק, יומנה של נערה, 13 במאי 1944).

פיט כהן, שבילדותו הסתתר גם הוא מהגרמנים בהולנד, ביקש להמחיש באמצעות האנדרטה משהו מעולמה של אנה בדירת המסתור שלה. הוא יצר מפלדה חלודה חלל מעוצב כחדר קטן. בפינת החדר ניצב שרפרף יחיד, גבוה במקצת מכדי לשבת עליו בנוחיות. מהחדר הזה ניתן לצפות מבעד לחרך צר בדמותו של עץ ערמון מסוגנן, שענפיו פרושים כנגד קיר אטום - מבט חטוף אל שביב של חופש מתוך מועקת הכלא.

אנה פרנק נולדה ב-12 ביוני 1929 בפרנקפורט שבגרמניה. בעקבות עליית הנאצים לשלטון, היגרה משפחתה בשנת 1933 לאמסטרדם שבהולנד. לאחר שהגרמנים כבשו את הולנד, נאלצו בני המשפחה להסתתר בדירת מחבוא בביתה של מיפּ חיס, שעבדה כמזכירה בחנות התבלינים שניהל אביה של אנה, אוטו פרנק. מיפ חיס, חסידת אומות העולם, סיפקה למסתתרים מזון במשך כל ימי מחבואם.

הכניסה למחבוא הוסוותה בארון ספרים, אך זה היה ללא הועיל. אחד השכנים הלשין על המסתתרים וב-4 באוגוסט 1944 פרצה המשטרה הגרמנית ושלחה אותם למחנות ההשמדה. אנה פרנק מתה בברגן בלזן יחד עם אחותה מרגוט במארס 1945, שבועות אחדים לפני שחרור המחנה.

במשך כל הימים שבהם הסתתרה במחבוא כתבה אנה פרנק יומן המתאר את קורותיה ואת מחשבותיה. היומן תורגם ליותר מ-50 שפות, הועלה על במות תיאטרון וזכה לגרסאות קולנועיות. הבית שבו הסתתרה המשפחה באמסטרדם משמש כיום כמוזיאון.

אנדרטת אנה פרנק. צילום: יוסי זמיר
אנדרטת אנה פרנק. צילום: יוסי זמיר

טיול רגלי - שביל הקדושים

מסלול טיול מאנדרטת מגילת האש ליער יהדות תימן.

אורך המסלול: כשני קילומטרים. המסלול מתנהל במורד. יש לדאוג לרכב מאסף בסוף המסלול. ניתן גם לשוב באותה דרך חזרה במעלה המדרון. דרגת קושי: רגיל.

שלט הנמצא בקצה המערבי של לולאת הכביש המקיפה את האנדרטה מכוון לשביל מסומן בסימון שבילים ירוק ("שביל הקדושים"). השביל עובר כאן בחורש טבעי, המבטיח בראשית החורף פריחה של נרקיסים ומעט אחר כך מרבדים של רקפות.

לאחר כחצי קילומטר, בקרחת יער גדולה, ניצבים שני עמודי סלע, שהיו חלק מבית בד קדום. מעט הלאה משם נמצא בור מים גדול. בהמשך המסלול יפגשו המטיילים דרך עפר רחבה, שבה נפנה ימינה בעקבות הסימון הירוק. אבני הזיכרון המנציחות קהילות שאבדו בשואה מזכירות לנו שאנו ביער הקדושים. צעידה בת כ-300 מטר תביא אותנו לשולי חלקת יער המוקדשת לעולי תימן.

בסמוך לכביש 395 הציבה קק"ל ביער חניון נופש.

מסלול רכיבה באופניים

דרכי הרכב ביער הקדושים מעניקים הזדמנויות למגוון רחב של מסלולים. לפניכם מסלול טיול שעובר בדרכים רחבות (לא סינגלים) וחוצה את היער. ניתן להיעזר במפה ובשילוט היער כדי לתכנן מסלולים קצרים יותר.

רוכבי אופניים ביער הקדושים. צילום: יעקב שקולניק
רוכבי אופניים ביער הקדושים. צילום: יעקב שקולניק
אורך מסלול הרכיבה: כ-15 ק"מ. זמן רכיבה: כשלוש שעות. דרגת קושי: בינונית. נקודת מוצא וסיום: מערת בני ברית.

המסלול

ממערת בני ברית פונים דרומה ורוכבים בדרך עפר מסומנת בסימון שבילים כחול. המעלה אינו תלול במיוחד, אבל ארוך. אפשר לנוח בחניון כסלון, סמוך לכביש 395 ולהמשיך בדרך המסומנת כחול עוד כשלושה קילומטרים, עד למפגש עם דרך מסומנת ירוק. מסלולנו יורד לדרך המלווה את נחל כסלון (סימון שבילים אדום וסימון "שביל ישראל". מכאן גולשים בנינוחות כשבעה קילומטרים במורד הנחל (שמאלה) בעקבות סימון שבילים אדום וסימון "שביל ישראל" בחזרה למערת בני ברית.

מי שמעוניין להאריך את הטיול יוכל לפני החזרה למערה לרכוב במעלה הנחל כשני קילומטרים וחצי ולבקר בעין לימון, מעיין הנובע מנקרת סלע ומימיו נאספים לבריכה קטנה. אחרי הביקור במערה שבים בדרך המסומנת באדום למערת בני ברית.

כתיבה: יעקב שקולניק
עדכון באתר: אוקטובר 2014

מחקר ביער הקדושים

ביער הקדושים פועלת אחת מתחנות המחקר של קק"ל, המשמשות כאתרי מחקר אקולוגיים ארוכי טווח לטובת פיתוח ממשק בר-קיימא של יערות נטע אדם בישראל.

אתרים מונגשים

אתרים מונגשים

בחניון שורש הקטן הונגשו המתקנים הבאים:

 • שולחנות פיקניק
 • מעגל מדורה


באנדרטת אנה פרנק הונגשו המתקנים הבאים:

 • חניה
 • שביל הליכה
 • ספסלים
 • שולחנות פיקניק


בחניון דרך הג'יפים הונגשו המתקנים הבאים:

 • שולחן פיקניק


בחניון המח"ל הונגשו המתקנים הבאים:

 • חניה
 • ספסלים
 • שולחנות פיקניק

תודה לשותפים בפיתוח היערות והפארקים

יער הקדושים הוקם ופותח בסיוע ידידי קק"ל בישראל ובעולם - במיוחד ארגון בני ברית וידידי קק"ל בהולנד. גם אתם מוזמנים להיות שותפים בפיתוח היערות והפארקים. הקליקו לפרטים